Page 190 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 190

188  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 58. Kolorowanie obrazków, w których słychać głoskę w; kolorowanie w modelach wy-
            razów kwadratów odpowiadających głosce w na niebiesko. Łączenie wazonów z sylabami i odczytywanie wyrazów.
            Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego.
             x Zabawa słuchowa „Ile uderzeń w bębenek?”. N. uderza pałeczką w bębenek, a dzieci mówią, ile dźwięków instrumen-
            tu usłyszały.
             x Zabawa z mocowaniem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Wanda dokarmia wronę.
          Cele:
            zapoznanie z literą w, W
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            r
            trwalanie wyglądu poznanych liter
            u
            zachęcanie do układania i odczytywania wyrazów
            doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
               Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, podpisy do obrazków, KP2, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
            głoskę w – KP2, s. 56.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających wronę i dziewczynkę Wandę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach wrona
            i Wanda.
          3.  Budowanie modeli wyrazów wrona, Wanda z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na
            oznaczenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Prezentacja litery w, W – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery.
            Rysują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
          5.  Układanie wyrazów wrona, Wanda poprzez umieszczenie litery w, W w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wy-
            razów z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
            Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
            6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
          6.  Prezentacja podpisów do obrazków wrona, Wanda – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do układania wyra-
            zów z poznanych liter, np.: wy, wam, woda, wiem, lawa, mowa – KA, k. 36–37.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
            wyrazy dłuższe.
          7.  Zabawa ruchowa „Ile to słów?”. Dzieci ustawiają się w szeregu na końcu sali. N. mówi zdanie (zawierające dużo wyrazów
            z głoską w). Dzieci idą do przodu tyle kroków, ile jest wyrazów w zdaniu. Jeżeli ktoś popełni błąd, cofa się. Wygrywa to
            dziecko, które pierwsze dojdzie do N.
          8.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 57. Rysowanie po śladzie wagonów i wzorów. Pisanie po śladzie liter w, W oraz sylab
            z literą w, W.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
            6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawy dowolne (na śniegu) – przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa.
             x Bieganie slalomem między drzewami. Zmiana prowadzącego na umówiony sygnał.
   185   186   187   188   189   190   191   192   193   194   195