Page 186 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 186

184  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa integracyjna „Tańczące laleczki”. Dzieci są lalkami. Poruszają się po sali, dowolnie naśladując lalkę. Na sygnał:
            Stop! dobierają się w pary, dotykając się częścią ciała, której nazwę wymienia N., np.: plecy, kolana.
             x Zabawa „Klaszcz tak jak ja”. N. zaprasza dzieci do koła i proponuje zabawę z wyklaskiwaniem usłyszanego rytmu. Po kil-
            ku powtórzeniach prosi chętne dzieci, aby same wymyśliły jakiś rytm, które powtórzą pozostałe dzieci.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa naśladowcza „Cień na ścianie”. Dzieci stoją w dwóch rzędach naprzeciw siebie. Jedno dziecko pokazuje jakąś
            czynność, a dziecko z drugiego rzędu – jako jego cień – pokazuje to samo. Następnie dzieci zamieniają się rolami.
             x Gra w kręgle.
             x Zabawa rzutna „Do trzech podaj” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: Czerwony Kapturek, inscenizacja Maciejki Mazan.
          Cele:
            w
            drażanie do słuchania ze zrozumieniem treści utworu literackiego
            wzbogacanie słownictwa o pojęcia związane z teatrem
            kształtowanie umiejętności wyrażania własnych doświadczeń
            r
            ozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i płynności ruchów ciała.
               Pomoce: kukiełki lub sylwety związane z treścią utworu, plansza przedstawiająca salę teatralną (lub ilustracja
               w KP2, s. 54–55), kartoniki z napisami dotyczącymi pojęć teatralnych (np.: scena, widownia, garderoba, aktor, ak-
               torka, sufler, kasa), KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wita dzieci i zaprasza do zajęcia miejsc (na podłodze lub na krzesełkach). N. staje przed dziećmi za niewysokim pa-
            rawanem (np. kocem założonym na dwa krzesła).
          2.  Wysłuchanie inscenizacji Czerwony Kapturek, Maciejki Mazan.
            Uwaga: N. czyta tekst (lub recytuje z pamięci), manipulując odpowiednimi kukiełkami lub sylwetami. Zaczyna od roli
            Narratora, pomijając na razie kwestie Dzieci 1–3.


                Czerwony Kapturek

                Osoby: Dzieci 1, 2 i 3, Narrator, Mama Czerwonego   NARRATOR
               Kapturka, Czerwony Kapturek, Ptaki, Wilk, Drzewa,   A zdarzyło się ono
               Kwiatki, Babcia, Gajowy.                    bardzo, bardzo daleko:
                                                           bo nie za siódmą rzeką,
             DZIECKO 1                                     ale – policzcie sami! –
             Mamy i tatusiowie!                            za stoma wieżowcami
                                                           i stoma ulicami…
             DZIECKO 2                                     W jednym domu przy lesie
             Babcie oraz dziadkowie!                       razem z mamą mieszkała
                                                           dziewczynka, co się nigdy
             DZIECKO 3                                     i nikogo nie bała…
             Oraz inni widzowie!
                                                              Na scenę wchodzi Czerwony Kapturek
             DZIECI 1, 2, 3                                   w czerwonym skafandrze lub bluzie z kapturem.
             Nasz narrator opowie
             na tej oto tu scenie                          CZERWONY KAPTUREK
             niezwykłe wydarzenie!                         Nie boję się pająków,
                                                           wilków ani jaszczurek!
   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   191