Page 185 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 185

TYDZIEŃ 14  •  Zapraszamy na przedstawienie   •  183



            Cele:
              p
              rzypomnienie zasad obowiązujących podczas wycieczek pieszych
              kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji
              n
              azywanie zmian w przyrodzie i wiązanie ich z określoną porą roku
              u
              wrażliwianie na los zwierząt zimową porą
              wzbogacanie słownictwa poprzez poznanie lub przypomnienie nazw niektórych ptaków.
                Pomoce: pokarm dla ptaków (ziarna, słonina), KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z celem wycieczki – prowadzenie obserwacji przyrodniczych, szukanie oznak zimy.
            2.  Obserwacja przyrody. Dzieci wypowiadają się na temat zmian w przyrodzie (brak liści na drzewach, brak kwiatów, okry-
              wanie roślin, obniżenie temperatury powietrza, opady).
            3.  Nazywanie drzew. N. pomaga dzieciom zakwalifikować dane drzewo do drzew iglastych lub liściastych.
            4.  Obserwacja ptaków, które zostały na zimę. Nazywanie ptaków. Odszukanie miejsc przeznaczonych do dokarmiania pta-
              ków zimą. Pozostawienie pokarmu.
            5.  Zebranie skarbów do kącika przyrody: szyszki, gałązki bez liści, kora.
            6.  Powrót do przedszkola – dzielenie się wrażeniami z wycieczki.
            7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 52. Oglądanie ilustracji przedstawiającej ptaki, które pozostają na zimę w Polsce, opi-
              sywanie ich cech charakterystycznych. Rozpoznawanie pierwszych liter nazw ptaków. Nazywanie ptaków, nalepianie
              podpisów (sikorka, wróbel, wrona, sroka, sowa, kawka).

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Rzuty do celu”. Dzieci próbują trafić do kosza śnieżką lub piłką z wyznaczonego punktu.
              x Zabawy dowolne.



            TYDZIEŃ 14    Zapraszamy na przedstawienie




                                    t
            PONIEDZIAŁEK   emat: W teatrze.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integracyjna „Tańczące laleczki”. Zabawa „Klaszcz tak jak ja”. Ćwiczenia
            poranne – Zestaw XIV. Zabawa naśladowcza „Cień na ścianie”. Gra w kręgle. Zabawa rzutna „Do trzech podaj”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 8; III 5; IV 1, 7

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne z wykorzystaniem utworu literackiego – Czerwony Kapturek, inscenizacja
            Maciejki Mazan. Wysłuchanie inscenizacji. Wspólne omówienie treści utworu. Pogadanka „Co to jest przedstawienie te-
            atralne?”. „Co się znajduje w teatrze?” – omówienie ilustracji. Wyjaśnienie pojęć związanych z teatrem – czytanie globalne.
            Rozmowa na temat różnych form teatralnych. Zabawa pantomimiczna. Zapowiedź wystawienia inscenizacji dla innych
            grup przedszkolnych, przydzielenie ról. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 54–55.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Kukiełki i sce-
            nografia”. Przypomnienie treści bajki o Czerwonym Kapturku. Wykonanie kukiełek z wykorzystaniem drewnianych łyżek.
            Zabawa z kukiełkami. Scenografia – wspólne omówienie działań. Przygotowanie wystroju z dużych arkuszy kartonowych.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 2, 8; IV 1, 2, 3, 4, 5, 11, 20

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacje przyrodnicze. Zabawa skoczna „Z kry na krę”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 11; III 5; IV 16, 18
   180   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190