Page 180 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 180

178  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenie graficzne „Jedzie Mikołaj”. Zadaniem dzieci jest odnalezienie w plątaninie dróg tej, która prowadzi do dzieci
            czekających na prezenty. Wodzenie palcem po linii, pogrubianie linii kredką.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 48. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę f; kolorowanie w mo-
            delach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce f na niebiesko. Odczytywanie zdań, łączenie dzieci z prezentami
            zgodnie z treścią tekstu.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Głuchy telefon”. Dzieci siedzą na dywanie w kole. N. rozpoczyna zabawę, przekazując pierwszemu dziecku szep-
            tem na ucho hasło, np.: Mikołaj, renifer, prezent. Dzieci przekazują sobie hasło. Ostatnie dziecko wypowiada je głośno.
            Następnie chętne dziecko wymyśla kolejne hasło. Wdrażanie do współpracy w grupie.
             x Słuchanie ciekawostek o zwyczajach mikołajkowych w innych krajach.
             x Zabawa bieżna „Bieg z woreczkiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Pomagamy na co dzień.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności wypowiedzi na zadany temat
            r
            ozwijanie wyobraźni poprzez wymyślanie historyjki do obrazka (Co było wcześniej? Co będzie później?)
            doskonalenie umiejętności budowania zdań czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym
            wzbogacanie słownictwa.

               Pomoce: emblematy z rysunkami zabawek, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Pogadanka „Jak pomagamy?”. N. rozpoczyna rozmowę, pytając dzieci, co to znaczy pomagać. Dzieci odpowiadają zgod-
            nie ze swoimi wyobrażeniami. W międzyczasie N. dopytuje: Kto może potrzebować pomocy? Kiedy pomocy potrzebujecie
            wy? Kto zwykle wam pomaga? Czy zdarzyło się kiedyś, że to komuś pomogliście?
          2.  „Tworzymy historyjki”. N. dzieli grupę dzieci na sześć zespołów. Każdy z nich ma za zadanie opisać jeden obrazek ze
            s. 49 w KP2. Następnie dzieci w zespołach wspólnie wymyślają historyjkę do obrazka (co mogło się wydarzyć wcześniej
            i co może być później). Swoje historyjki przedstawiają na forum grupy. N. chwali wszystkie propozycje.
          3.  Zabawa bieżna „Prezenty”. Dzieci otrzymują emblematy z zabawkami (lalki, samochody, klocki, misie) i siadają w ko-
            le na podłodze. N. wywołuje poszczególne dzieci (podaje nazwę zabawki). Te robią jedno okrążenie i wracają na swoje
            miejsca. Na hasło: Prezenty! wszyscy zmieniają miejsca.
          4.  Zabawa „Tak czy nie?”. Dzieci sprawdzają prawdziwość zdań podawanych przez N., np.:
            Święty Mikołaj mieszka w Afryce.
            Mikołaj roznosi prezenty w dniu swoich imienin, które obchodzi 6 grudnia.
            Ubiór Mikołaja jest w kolorze zielonym.
            Kiedy Mikołaj roznosi prezenty, podróżuje statkiem.
            Sanie Mikołaja ciągną renifery.
            Mikołajowi w przygotowaniach prezentów pomagają elfy.
          5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 49. Nalepianie czapek Mikołaja dzieciom, które pomagają innym.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Piosenka List do Świętego Mikołaja.
          Cele:
            n
            auka piosenki List do Świętego Mikołaja
            trwalenie tematyki związanej z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia
            u
            u
            wrażliwienie na brzmienie instrumentów perkusyjnych
            integracja grupy.
   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185