Page 183 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 183

TYDZIEŃ 13  •  Listy do Mikołaja   •  181



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne
            Temat: Liczymy prezenty.
            Cele:
              u
              trwalanie znajomości poznanych cyfr
              doskonalenie umiejętności przeliczania elementów i porównywania liczebności zbiorów
              kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
              trwalenie znajomości pojęcia para.
              u
                Pomoce: 1 skakanka, 3 lalki, 4 misie, 5 samochodzików, 6 klocków (różne rodzaje: drewniane, plastikowe, lego…),
                kartoniki z cyframi (1–6), worek, obręcze, 3 naklejki z zabawkami, emblematy monet, tor przeszkód (lina, obręcze,
                ławeczka gimnastyczna, krzesełko), KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Co jest w worku?”. N. przygotowuje duży worek z kilkoma różnymi prezentami (zabawkami). Chętne dzieci
              kolejno wkładają rękę do worka, wybierają jeden przedmiot i odgadują, co to może być. Następnie wyciągają tę zabaw-
              kę, aby sprawdzić, czy mają rację.
            2.  Tworzenie zbiorów zabawek z worka: misie, lalki, samochody. Dzieci układają zabawki jedna obok drugiej w obręczach.
              Następnie oznaczają zbiory kartonikami z cyfrą odpowiadającą liczebności zbiorów.
            3.  Zabawa dydaktyczna „Czym się różnią?” – opisywanie elementów w zbiorze. Chętne lub wskazane dzieci mówią, czym
              różnią się zabawki danego rodzaju, np.: Pierwszy samochodzik jest czerwony, drugi niebieski, trzeci to koparka, a poprzed-
              nie były to samochody osobowe, czwarty to spychacz, a piąty samochodzik jest największy i ma żółta karoserię.
            4.  „Gdzie najwięcej, gdzie najmniej?” – porównywanie liczebności zbiorów. Dzieci wskazują zbiór, który jest najliczniejszy,
              i ten, w którym jest najmniej elementów. Następnie N. prosi, aby dzieci powiedziały:
              –  w której obręczy jest o 1 element mniej niż w obręczy z największą liczbą zabawek
              –  le trzeba zabrać lalek, żeby zbiór lalek miał tyle samo elementów co zbiór najmniej liczny
                i
              –  o ile większy jest zbiór samochodzików w porównaniu ze zbiorem misiów itp.
            5.  „Ile kosztują naklejki?” – odczytywanie wartości monet 1-, 2- i 5-złotowych. N. kładzie przed dziećmi 3 naklejki przed-
              stawiające: lalkę, misia i samochód. Pod nimi kładzie odwrócone papierowe monety. Chętne dzieci odkrywają je i od-
              czytują, ile kosztuje dana naklejka. N. może zapytać: Ile zapłacimy razem za naklejkę z misiem i naklejkę z lalką? A za
              naklejki: z misiem i z samochodem? Ile kosztują razem wszystkie naklejki?
            6.  Zabawa ruchowa „Podróż Mikołaja” – tor przeszkód. Dzieci ilustrują ruchem treść opowiadania N.:
              Jestem Mikołajem z workiem na plecach. Idę po dachu (chodzenie po linii), wskakuję do komina (wskakiwanie do obrę-
              czy). Idę cicho, na paluszkach, żeby nie zbudzić dzieci. Mam bardzo ciężki worek. Zostawiam kilka prezentów dzieciom,
              worek jest lżejszy, wyjmuję resztę prezentów – worek leciutki. Teraz pokonuję przeszkody – wskakuję do komina i wyska-
              kuję z niego (wskakiwanie do obręczy i wyskakiwanie z niej), potem idę przez kładkę (przejście po ławeczce), siadam na
              sanie (siadanie na krzesełku) i odjeżdżam do Laponii.
            7.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 51. Otaczanie monet pętlami tak, aby powstały zbiory trzech różnych monet. Przelicza-
              nie i kolorowanie prezentów i kopert; wskazywanie zbioru, w którym jest mniej elementów.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Kolorowe lampiony.
            Cele:
              ozwijanie wyobraźni twórczej przy tworzeniu kompozycji płaskich
              r
              zwracanie uwagi na staranne wykonanie pracy
              r
              ozwijanie sprawności manualnej poprzez wycinanie i przyklejanie drobnych elementów.
                Pomoce: szablony zabawek (np.: miś, lalka, samochód, samolot), kolorowy blok techniczny, ołówki, klej wikol,
                pędzle do kleju, kredki, flamastry, nożyczki, słoiki, podgrzewacze.

            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie poszczególnych etapów pracy:
              –  kilkukrotne odrysowywanie wybranego szablonu zabawki na kolorowej kartce z bloku technicznego
              –  dorysowywanie szczegółów do konturowych rysunków
              –  wycinanie szablonów
   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188