Page 177 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 177

TYDZIEŃ 13  •  Listy do Mikołaja   •  175



            Cele:
              doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
              kształtowanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
              zapoznanie z postacią Mikołaja i tradycją obdarowywania prezentami
              wzbogacanie słownictwa.

                Pomoce: tamburyn, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie wiersza Prezent dla Mikołaja Doroty Gellner.



                  Prezent dla Mikołaja

                A ja się bardzo, bardzo postaram
              i zrobię prezent dla Mikołaja.
              Zrobię mu szalik piękny i nowy,
              żeby go nosił w noce zimowe,
              i żeby nie zmarzł w szyję i w uszy,
              gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć.

              Niech się ucieszy Mikołaj Święty –
              tak rzadko ktoś mu daje prezenty.
                             Dorota Gellner


            2.  Omówienie treści wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: Jak nazywa się dzień, kiedy czekamy na prezenty od Miko-
              łaja? W jaki sposób wchodzi Mikołaj do domu? Jaki jest wasz wymarzony prezent? Kogo bohater wiersza postanowił obdaro-
              wać prezentem? Jaki prezent przygotuje dla Mikołaja? Dlaczego jest to szalik? Jak myślicie, czy Mikołaj często dostaje prezenty?
            3.  „Wioska Mikołaja” – wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 44–45. Oglądanie i opisywanie ilustracji przedstawiającej wioskę
              Mikołaja. Opowiadanie, jak Mikołaj przygotowuje się do rozwożenia prezentów. Zastanawianie się, w jaki inny sposób niż
              dawanie prezentów można komuś sprawić przyjemność. Nazywanie i opisywanie zwierząt, które ciągną sanie Mikołaja.
              Wymienianie się innymi informacjami na temat Mikołaja.
            4.  Zabawa ruchowa „Dwa renifery i Mikołaj”. Dzieci ustawiają się trójkami w zaprzęgi, dwoje dzieci z przodu (renifery),
              a jedno z tyłu (Mikołaj). Zaprzęgi poruszają się w rytmie wygrywanym przez N. na tamburynie. W czasie przerw w gra-
              niu dzieci zamieniają się miejscami.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Mikołaj z dłoni.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności wykorzystywania różnego materiału do tworzenia pracy plastycznej
              doskonalenie sprawności manualnej
              doskonalenie umiejętności klejenia i łączenia elementów.

                Pomoce: różne ilustracje przedstawiające Mikołaja, kartki z bloku technicznego białego i czerwonego, czerwony
                filc, flamastry lub kredki, klej, nożyczki, wata.

            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie ilustracji przedstawiających Mikołaja – opisywanie wyglądu, dostrzeganie podobieństw.
            2.  Omówienie sposobu wykonania pracy plastycznej:
              –  odrysowywanie dłoni na białym brystolu i wycinanie po śladzie
              –  wyklejenie watą palców, oprócz kciuka
              –  narysowanie oczu, nosa, ust
              –  wycięcie czapki z czerwonego filcu lub z bloku technicznego
              –  naklejenie czapki w miejscu kciuka, doklejenie pompona.
            3.  Praca dzieci przy stolikach.
            4.  Wspólne sprzątanie.
            5.  Prezentacja Mikołajów.
   172   173   174   175   176   177   178   179   180   181   182