Page 191 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 191

TYDZIEŃ 14  •  Zapraszamy na przedstawienie   •  189


                           t
            ŚRODA   emat: Bajkowy świat.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integracyjna „Duża lalka”. Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 59. Ćwicze-
            nia poranne – Zestaw XIV. Zabawa pantomimiczna „Czym jest kij?”. Zabawa słowna „Pacynka losuje obrazki”. Zabawa na
            czworakach „Pająk i pająk akrobata”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5; IV 1, 2, 4, 8, 11

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia kształtujące umiejętność wypowiedzi – „W świecie bajek”. Pogadanka wprowadzająca
            „Znane bajki”. Układanie obrazków ilustrujących bajki. Opowiadanie treści bajek. Zabawa naśladowcza „Krasnoludki”. Wy-
            konanie ćwiczeń w KP2, s. 60.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Taniec łabędzi”. Powitanie zabawą integracyjną „Witaj,
            przyjacielu” z wykorzystaniem nagrania – CD, 27. Zabawa ruchowa „Kaczki i łabędzie”. Nauka „Tańca łabędzi” do nagrania
            wersji instrumentalnej piosenki Przepraszam – CD, 4. Zabawa „W teatrze”. Pożegnanie w parach.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5; IV 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa słuchowa „Dzwoneczek”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 6; III 5; IV 7, 14, 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integracyjna „Duża lalka”. Dzieci dzielą się na ok. 5-osobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje duży arkusz papieru.
              Na papier kładzie się jedno z dzieci. Pozostałe obrysowują je flamastrem, uważając, aby nie pomazać ubrania. Następnie cały
              zespół koloruje sylwetkę i nadaje powstałej lalce imię, w której słychać głoskę w (np.: Wojtek, Iwona, Wanda, Ewa, Witek).
              x Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 59. Rysowanie linii po śladzie, próby odczytywania nazw lalek teatralnych (czytanie globalne).
              Uwaga: N. pomaga w odczytaniu nazw lalek teatralnych. Zachęca dzieci, opisały poszczególne lalki, podały ich charak-
              terystyczne cechy, powiedziały, czym się między sobą różnią.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa pantomimiczna „Czym jest kij?”. Dzieci siedzą w kole, na środku znajduje się kij o długości ok. 1 metra. Wybra-
              ne dziecko wstaje, bierze kij i wykonuje jakąś czynność z jego użyciem. Pozostałe dzieci zgadują, jaki przedmiot zastę-
              puje kij (wędka, kij golfowy, parasol, gitara, miotła, rakieta do tenisa, mikrofon itp.).
              x Zabawa słowna „Pacynka losuje obrazki”. N. umieszcza w koszyku obrazki przedstawiające przedmioty, w których na-
              zwach słychać głoskę w. Za pomocą pacynki losuje obrazek. Chętne dziecko układa zdanie z nazwą przedmiotu znaj-
              dującego się na obrazku.
              x Zabawa na czworakach „Pająk i pająk akrobata” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia kształtujące umiejętność wypowiedzi.
            Temat: W świecie bajek.
            Cele:
              wzbogacanie wiedzy i przeżyć dzieci poprzez kontakt z literaturą dziecięcą
              u
              trwalenie wiedzy na temat popularnych bajek
              t
              worzenie warunków do różnorodnego wyrażania inwencji twórczej związanej z literaturą.
                Pomoce: obrazki ilustrujące treść znanych bajek, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Pogadanka wprowadzająca „Znane bajki”. N. pyta dzieci, jakie znają baśnie, bajki, które z nich najbardziej im się podo-
              bają i dlaczego.
            2.  N. dzieli dzieci na 4 grupy. Każda z nich układa obrazki ilustrujące treść jednej z bajek: Kopciuszek, Królewna Śnieżka,
              Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek. Dzieci układają obrazki w odpowiedniej kolejności, zgodnie z treścią utworu.
   186   187   188   189   190   191   192   193   194   195   196