Page 193 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 193

TYDZIEŃ 14  •  Zapraszamy na przedstawienie   •  191


                                t
            CZWARTEK   emat: Siedem masek.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa słowna „Bajkowe zagadki”. Wykonanie biletów na przedstawienie. Ćwi-
            czenia poranne – Zestaw XIV. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 62. Próba generalna przed wystawieniem inscenizacji Czer-
            wony Kapturek. Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 2; IV 1, 2, 5, 8, 11, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Liczymy do siedmiu”. Przeliczanie masek teatralnych. Poznanie obra-
            zu graficznego liczby 7 (kreślenie cyfry palcem). Segregowanie rekwizytów teatralnych. Porównywanie liczebności zbiorów.
            Przypomnienie nazw dni tygodnia. Zabawa ruchowa „Kasa biletowa”. Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 61.  ▶  2. Zajęcia
            plastyczno-techniczne – „Filmowe animacje”. Wyjaśnienie pojęć: klisza (taśma filmowa), kadr. Omówienie sposobu wy-
            konania kina z filmową animacją (KA, k. 10): wycinanie pasków, złożenie kina, przełożenie przez nacięcia paska z filmem,
            rysowanie na białych kadrach filmów według własnych pomysłów. Wykonanie filmowych animacji przy stolikach. Oglą-
            danie filmów i wymiana między dziećmi.
              obszary z podstawy programowej: I 7, 9; II 1; IV 1, 2, 8, 11, 12, 15, 16, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa z mocowaniem „Przepychanka”.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 6; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa słowna „Bajkowe zagadki”. Dzieci wymyślają treść zagadek do znanych bajek, próby układania rymów – rozwi-
              janie logicznego myślenia.
              x Wykonanie biletów do wręczenia widzom przez wejściem na salę, na której odbędzie się przedstawienie Czerwony Kap-
              turek (autorstwa Maciejki Mazan).
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 62. Łączenie cyfry 7 ze zbiorami siedmioelementowymi. Łączenie kostek domina tak,
              aby cyfra odpowiadała liczbie kropek.
              x Próba generalna przed wystawieniem inscenizacji Czerwony Kapturek.
              x Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Liczymy do siedmiu.
            Cele:
              zapoznanie z cyfrą 7
              kształtowanie umiejętności przeliczania, klasyfikowania i porządkowania
              s
               t
              warzanie okazji do stosowania liczebników głównych i porządkowych.
                Pomoce: szablony masek, obręcze, rekwizyty (np.: szale, kapelusze, peruki, kwiatki), kartoniki z napisami i cyfra-
                mi, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. przyczepia do tablicy sześć masek teatralnych i prosi o przeliczenie. Następnie dokłada jedną maskę i prosi o ponow-
              ne ustalenie liczebności.
            2.  N. prezentuje cyfrę 7, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu, na
              plecach kolegi, na podłodze.
            3.  Segregowanie rekwizytów teatralnych, np.: szale, kapelusze, peruki, kwiatki – umieszczanie w obręczach, przeliczanie,
              układanie odpowiednich kartoników z cyframi przy obręczach.
   188   189   190   191   192   193   194   195   196   197   198