Page 194 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 194

192  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          4.  Porównywanie liczebności zbiorów – określanie, o ile mniej, o ile więcej.
          5.  Przypomnienie nazw dni tygodnia z użyciem liczebników porządkowych: Pierwszy to poniedziałek, drugi – wtorek,
            trzeci – środa… itd.
            Uwaga: N. może nawiązać do zajęć wrześniowych i przypomnieć dzieciom wiersz Tygodniowa wyliczanka Maciejki Ma-
            zan (zob. TYDZIEŃ 2, Piątek).
          6.  Zabawa ruchowa „Kasa biletowa” . N. wyznacza w sali 3 lub 4 miejsca (w zależności od liczby dzieci), w których umiesz-
            cza napis KASA oraz 3 lub 4 kasjerów. Każdemu z nich wręcza kartonik z cyfrą 5, 7, 6 lub 4. Dzieci poruszają się po sali
            w rytm tamburyna. Na przerwę kasjerzy podchodzą do miejsc z napisem KASA i unoszą kartonik, pokazując, ile mają
            biletów do sprzedania. Pozostałe dzieci ustawiają się w kolejce do kasy zgodnie z liczbą dostępnych biletów.
          7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 61. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
            cyfry po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne
          Temat: Filmowa animacja.
          Cele:
            oznanie pojęć: klisza (taśma filmowa), kadr
            p
            r
            ozwijanie sprawności manualnej
            doskonalenie umiejętności wykonania pracy według wzoru
            ozwijanie wyobraźni.
            r
               Pomoce: klisza fotograficzna, nożyczki, ołówki, kredki (lub cienkie flamastry), KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wyjaśnienie pojęć: klisza (taśma filmowa), kadr. Prezentacja kliszy, np. fotograficznej.
          2.  Omówienie sposobu wykonania kina z filmową animacją – KA, k. 10:
            –  wycinanie pasków z filmowymi kadrami
            –  złożenie kina według wzoru, przełożenie przez nacięcia paska z filmem „Taniec połamaniec” – przesuwanie go w ta-
               ki sposób, aby uzyskać wrażenie ruchu
            –  dorysowywanie ogona latawca na pasku z filmem „Puszczanie latawca”, przełożenie paska przez nacięcia w kinie
            –  ysowanie na białych kadrach filmów według własnych pomysłów.
               r
          3.  Wykonanie filmowych animacji przy stolikach (KA, k. 10).
          4.  Wymiana filmów między dziećmi – oglądanie.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie zabawy.
             x Zabawa z mocowaniem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




          PIĄTEK   emat: Wystawiamy przedstawienie.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa:  Przygotowanie sali na przedstawienie. Zabawa integracyjna „Poproszę bilet”. Ćwi-
          czenia poranne – Zestaw XIV. Dzielenie się wrażeniami z odegranego przedstawienia. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 63.
          Zabawa bieżna „Ogonki”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 1, 4; IV 1, 2, 5; III 2; IV 1

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia kulturowe – „Zapraszamy na nasze przedstawienie!”. Zajęcie przez dzieci miejsc. Roz-
          dawanie biletów gościom. Powitanie widzów na widowni. Odegranie ról przez dzieci-aktorów i dzieci-pracowników teatru
          zgodnie z ustaleniami i przeprowadzanymi próbami. Ukłony i podziękowanie widzom za przybycie.  ▶  2. Zajęcia ru-
          chowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XIV.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8; II 7; III 8, 9; IV 1
   189   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199