Page 199 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 199
TYDZIEŃ 15 • Ślady na śniegu • 197
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa „Ile sylab?”. Dzielenie wyrazów na sylaby i określanie liczby sylab.
x Zabawa „Znam zwierzęta”. N. układa sylwety zwierząt leśnych. Po krótkiej prezentacji chowa jedną z nich. Dzieci okre-
ślają, którego zwierzęcia brakuje – podają jego nazwę i opisują wygląd.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Lepienie z plasteliny wybranych zwierząt leśnych.
x Zabawa kształtująca orientację w przestrzeni „Tropem zwierząt”. N. proponuje dzieciom wyprawę na poszukiwanie zwie-
rząt w lesie. Aby je odnaleźć, trzeba iść według wskazówek N., np.: Idziemy 5 małych kroków do przodu, 3 kroki w prawą
stronę, 4 kroki do tyłu, 2 kroki w lewą stronę itd. Na końcu drogi dzieci odnajdują sylwetę zwierzęcia.
x Zabawa bieżna „Bieg z woreczkiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
Temat: Sławek lubi smoki.
Cele:
zapoznanie z literą s, S
ozwijanie spostrzegawczości
r
r
ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
u
trwalanie wyglądu poznanych liter
zachęcanie do układania i odczytywania wyrazów
doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, podpisy do obrazków, KP2, KA.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
głoskę s – KP2, s. 66.
2. Omówienie obrazków przedstawiających smoka i chłopca Sławka. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach smok i Sła-
wek. Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę s.
3. Budowanie modeli wyrazów smok, Sławek z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
czenie spółgłosek).
Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
4. Prezentacja litery s, S – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery. Ry-
sują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
5. Układanie wyrazów smok, Sławek poprzez umieszczenie litery s, S w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
6. Prezentacja podpisów do obrazków smok, Sławek – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do układania wyrazów
z poznanych liter, np.: as, sam, las, sala, sowa, pasta – KA, k. 36–37.
Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
wyrazy dłuższe.
7. Zabawa ruchowa „Uważaj na piłkę”. Dzieci biegają po dywanie. Jedno z nich toczy piłkę. Dziecko, które zostanie do-
tknięte piłką, odpowiada na pytanie N., np.: Podaj trzy słowa na głoskę s. Po wykonaniu zadania to osoba, która odpo-
wiadała, toczy piłkę.
8. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 67. Pisanie po śladzie konturów samolotów i wzorów. Pisanie po śladzie liter s, S oraz
sylab z literą s, S.
Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.