Page 192 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 192
190 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Grudzień
3. Grupy opowiadają treść swoich bajek.
4. Zabawa naśladowcza „Krasnoludki”. Dzieci śpiewają: Hej ho, hej ho, do pracy by się szło… Następnie naśladują określo-
ne czynności: zamiatają, niosą ciężki worek, wbijają gwoździe, myją okna, mieszają zupę…
5. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 60. Rozpoznawanie postaci z bajek po ich cieniach i obrysowywanie, podanie tytułu bajki
i opowiadanie treści. Uzupełnianie sudoku figurami.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Taniec łabędzi.
Cele:
n
auka układu ruchowego do muzyki („Taniec łabędzi”)
doskonalenie koordynacji ruchowej
ozwijanie poczucia rytmu
r
u
wrażliwienie na brzmienie instrumentów perkusyjnych.
Pomoce: tamburyn, chusty (w liczbie dwukrotnie większej niż liczba dzieci), CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie zabawą integracyjną „Witaj, przyjacielu” (zob. TYDZIEŃ 1, Środa).
2. Zabawa „Kaczki i łabędzie”. Dzieci poruszają się do akompaniamentu wystukiwanego przez N. na tamburynie. Gdy N.
przestanie grać i wypowie hasło: Kaczki!, dzieci kucają i poruszają się w kuckach, wydając przy tym odgłos kwakania.
Na hasło: Łabędzie! dzieci wstają i biegają na palcach, naśladując lot ptaków. Gdy ponownie usłyszą dźwięk tamburyna,
powracają do ruchu zgodnego z akompaniamentem instrumentu.
3. Nauka „Tańca łabędzi”. Dzieci otrzymują po dwie białe chusty. Trzymają je w dłoniach. Przy akompaniamencie nagrania
wersji instrumentalnej piosenki Przepraszam (CD, 4) wykonują układ ruchowy „Taniec łabędzi”.
Wstęp (0’00–0’10):
Dzieci kucają z rękami skrzyżowanymi przed sobą. Podczas wstępu powoli podnoszą się, otwierając ręce.
1. zwrotka (0’11–0’31):
0’11–0’13 – uniesienie chust ponad głowę
0’14–0’16 – opuszczenie chust
0’17–0’21 – analogicznie jak 00’11–00’16
0’21–0’24 – przeniesienie chusty nad głową prawą ręką i dotknięcie nią wyciągniętej do boku chusty trzymanej w lewej dłoni
0’24–0’26 – przeniesienie chusty nad głową prawą ręką do pozycji wyjściowej
0’26–0’29 – przeniesienie chusty nad głową lewą ręką i dotknięcie nią wyciągniętej do boku chusty trzymanej w prawej dłoni
0’29–0’31 – przeniesienie chusty nad głową lewą ręką do pozycji wyjściowej.
Refren (0’31–0’52):
0’32–0’42 – cztery ruchy chustami wyciągniętymi do boku – naśladowanie ruchu skrzydeł (na dół i do góry) w pulsie muzyki
0’42–0’46 – obrót wokół własnej osi za prawą ręką, z jednoczesnym powolnym unoszeniem chust ponad głowę
0’47–0’51 – powolne opuszczenie chust i kucnięcie (powrót do pozycji wyjściowej).
Wstęp oraz 2. zwrotka z refrenem (0’52–1’57) – analogicznie.
4. Zabawa „W teatrze”. Dzieci chodzą po sali przy akompaniamencie wesołej muzyki (np. CD, 2). Są widzami w teatrze,
którzy weszli do teatru w poszukiwaniu swojego miejsca na widowni. Kiedy N. zagra jednokrotnie na talerzach, zatrzy-
mują się i stoją w miejscu (widzowie szukają biletu). Gdy N. zagra trzykrotnie, dzieci siadają w dwóch rzędach: naprze-
miennie chłopiec – dziewczynka (widzowie siadają na swoich miejscach na widowni).
5. Pożegnanie. Dzieci poruszają się przy rytmicznym akompaniamencie wystukiwanym przez N. na bębenku. Gdy dźwięk
bębenka ucichnie, dzieci stają parami i, mówiąc: Do widzenia, dotykają się wskazaną przez N. częścią ciała: Żegnają się
łokcie. Żegnają się głowy. Żegnają się kolana. Żegnają się brzuchy itp.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
x Zabawa słuchowa „Dzwoneczek”. Dzieci swobodnie biegają po ogrodzie w jednym kierunku. Kiedy usłyszą dzwone-
czek, zmieniają kierunek.