Page 210 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 210

208  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Praca plastyczno-techniczna „Ozdoby z masy solnej” cd. Malowanie farbami ozdób choinkowych wykonanych z masy
            solnej poprzedniego dnia.
             x Wykonanie choinki z KA, k. 11. Wycięcie, złożenie i sklejenie choinki zgodnie z instrukcją, nakładanie gwiazdy, nakle-
            janie bombek.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XVI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenia w czytaniu i układaniu wyrazów. N. wypowiada wyraz składający się z poznanych liter. Dzieci siedzą przy
            stolikach i układają ten wyraz z liter – KA, k. 36–37. Następnie go odczytują.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
            wyrazy dłuższe.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 75. Przeliczanie Mikołajów i worków, numerowanie Mikołajów poprzez naklejanie liczb
            od najmniejszej do największej. Skreślanie lub dorysowywanie elementów w każdym worku tak, aby było ich tyle, ile
            wskazuje cyfra.
             x Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Ile bombek na choinkach?
          Cele:
            doskonalenie umiejętności określania i porównywania liczebności
            kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciami: mniej o, więcej o, tyle samo
            ozwijanie logicznego myślenia.
            r
               Pomoce: sylwety choinek i prezentów, kolorowe bombki z papieru, sylwety prezentów, kartoniki z kropkami, ilu-
               stracje przedstawiające ozdoby choinkowe, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Ozdabiamy drzewka”. N. rozkłada 3 sylwety choinek. Dzieci układają na nich bombki zgodnie z poleceniem N., np.:
            –  Na pierwszej choince ułóżcie tylko żółte bombki, na drugiej tylko czerwone, na trzeciej tylko niebieskie.
            –  Ułóżcie żółte bombki tak, żeby było ich o 2 mniej niż czerwonych, a niebieskich o 2 więcej niż czerwonych.
            Dzieci po wykonaniu każdego z zadań przeliczają bombki na choinkach i porównują liczebności.
            Następnie to N. układa bombki na choinkach w różnych kombinacjach. Zadaje dzieciom pytania, np.: Ile jest bombek
            żółtych, ile czerwonych, ile niebieskich? Których jest mniej? Których więcej? O ile mniej? O ile więcej?
          2.  Zabawa „Prezenty pod choinkami”. N. rozkłada 4 sylwety choinek i układa pod nimi sylwety prezentów. Każde dziecko
            otrzymuje kartonik z różną liczbą kropek i umieszcza je pod choinką, zgodnie z liczbą prezentów. Wspólne sprawdzenie
            poprawności wykonania. Dzieci ustalają, pod którą choinką jest najwięcej, a pod którą najmniej prezentów.
          3.  Zabawa ruchowa „Znajdź obrazek”. N. rozwiesza w różnych miejscach sali ilustracje przedstawiające ozdoby choinko-
            we. Każda ilustracja ma inną liczbę elementów. Dzieci otrzymują kartoniki z kropkami. Biegają po sali przy akompania-
            mencie tamburyna. Gdy N. przestaje grać, dzieci ustawiają się przy ilustracji z odpowiednią liczbą elementów. Następnie
            dzieci wymieniają się kartonikami i bawią się ponownie.
          4.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 74. Odnajdywanie elementów na dużej ilustracji, ustalanie ich liczby i rysowanie takiej
            samej liczby kresek.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: W nastroju świąt Bożego Narodzenia.
          Cele:
            n
            auka piosenki Chojka
            n
            auka kolędy Dzisiaj w Betlejem
            trwalenie tematyki świąt Bożego Narodzenia
            u
            doskonalenie gry na instrumentach perkusyjnych.
   205   206   207   208   209   210   211   212   213   214   215