Page 213 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 213

TYDZIEŃ 16  •  Świąteczne drzewko   •  211



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
            Temat: Wigilia, wiersz Bożeny Formy.
            Cele:
              r
              ozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
              wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną w czasie świąt Bożego Narodzenia
              u
              trwalenie znajomości tradycji i zwyczajów świątecznych
              b
              ogacenie słownictwa związanego ze świętami
              ozwijanie wyobraźni.
              r
                Pomoce: obrazki przedstawiające symbole świąteczne, sylweta stołu i zdjęcia potraw, nagrania kolęd, CD, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wiersza Bożeny Formy Wigilia.



                  Wigilia

              O, jak pachnie w całym domu
              karpiem, ciastem i grzybami.
              Stół obficie zastawiony
              świątecznymi potrawami.

              Biały obrus jest na stole,
              są nakrycia, piękne świece.
              Dzisiaj święta – czas pokoju
              obchodzony jest na świecie.

              Kolędować pora zacząć,
              serce wypełnić miłością.
              Życzę wszystkim pomyślności,
              spędźmy święta te z radością.
                          Bożena Forma


            2.  Omówienie treści utworu. Dzieci wypowiadają się na podstawie wysłuchanego tekstu i własnych przeżyć, doświadczeń:
              Co to jest wigilia? Jak przygotowujemy wigilijny stół? Jakie potrawy stawiamy na wigilijnym stole? Co robimy przed rozpo-
              częciem kolacji? Co to jest „tradycja, zwyczaj”? Jakie zwyczaje świąteczne panują w waszej rodzinie?
            3.  Zabawa „Na wigilijnym stole”. N. rozkłada sylwetę stołu. Dzieci wybierają obrazki (zdjęcia) przedstawiające potra-
              wy, które spożywamy podczas świątecznej kolacji (karp, barszczyk z uszkami, śledź, kluski z makiem, pierogi).
            4.  Słuchanie kolęd. Zachęcanie do wspólnego śpiewania.
            5.  Zabawa pantomimiczna „W święta”. N. dzieli dzieci na zespoły, których zadaniem będzie odegranie scenek: stro-
              jenie choinki, nakrywanie stołu do kolacji wigilijnej, dzielenie się opłatkiem, wyjmowanie prezentów spod choinki itp.
            6.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 76–77. Odszukiwanie wskazanych potraw na ilustracji, czytanie globalne. Nalepianie
              bombek, przeliczanie i porównywanie liczebności. Określanie miejsca ozdób na choince (używanie określeń: nad, obok,
              przed), nalepianie sztućców przy talerzu.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Pawie oczko na choinkę.
            Cele:
              doskonalenie sprawności manualnej poprzez wycinanie nożyczkami
              kształtowanie umiejętności porównywania wielkości
              b
              udzenie nastroju radosnego oczekiwania na nadchodzące święta
              zachęcanie do samodzielnego wykonywania ozdób choinkowych, rozwijanie pomysłowości.

                Pomoce: nożyczki, papier kolorowy, klej, ozdobna tasiemka, dziurkacz, KA.
   208   209   210   211   212   213   214   215   216   217   218