Page 215 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 215

TYDZIEŃ 16  •  Świąteczne drzewko   •  213



              x Wykonanie kolorowej gwiazdy z KP2, s. 79. Wycinanie pasków i sklejanie ich w gwiazdę według wzoru.
              x Życzenia świąteczne. Dzieci, zanim udadzą się do domów, składają sobie nawzajem życzenia – kształtowanie postaw
              społecznych.


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem utworu literackiego.
            Temat: Białe sny, wiersz Doroty Gellner.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania
              r
              ozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i logicznego myślenia
              trwalenie znajomości zwyczajów świątecznych
              u
              zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych.
                Pomoce: 2 szablony choinek, 2 zestawy papierowych ozdób choinkowych, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie recytacji wiersza Doroty Gellner Białe sny.


                  Białe sny


              Ty i ja,                  Na choince światła płoną
              ja i ty,                  w tym zimowym
              mamy zimą białe sny.      białym domu
              Białe drogi nam się śnią,  i kolęda
              biały ogród,              w śnieżnych tiulach
              biały dom,                do choinki się przytula.
              a w tym domu              A wysoko, nad drzewami,
              okno złote.               lecą kartki z życzeniami.
              Zajrzyj tam,              Sypią się na biały dach
              gdy masz ochotę.          i wirują
                                        w naszych snach.
                                            Dorota Gellner


            2.  Rozmowa z dziećmi na temat wiersza: O czym opowiada wiersz? Co pojawia się we śnie? Jak wygląda choinka w waszych
              domach? Z czym kojarzą wam się święta?
            3.  Zabawa doskonaląca spostrzegawczość „Dwie choinki”. N. umieszcza na tablicy 2 szablony choinek – jedna z nich jest udeko-
              rowana ozdobami, te same ozdoby leżą pod drugą choinką. Rozmowa na temat ubranej choinki: dzieci wymieniają ozdoby,
              nazywają je i opisują. Chętne dzieci wybierają ozdoby znajdujące się pod drugą choinką, wieszają je tak, aby obie choinki były
              takie same. Dzieci opisują położenie ozdób, stosując określenia: wysoko, nisko, pod, nad, po prawej stronie, po lewej stronie.
            4.  Zabawa ruchowa „Podaj bombkę”. Dzieci stoją w kole, N. mówi: Wyobraźcie sobie, że będziemy przekazywać bombkę. Pa-
              miętajcie, że jest bardzo delikatna. Dzieci udają, że podają sobie kruchą ozdobę. Przy powtórzeniu zabawy można zmie-
              nić ustawienie, np. jedno za drugim i podawanie nad głową lub między nogami.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 78. Słuchanie zdań, porównywanie ich treści z obrazkiem i kolorowanie okienek na
              odpowiedni kolor. Układanie własnych pytań do obrazka.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XVI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Obserwacje przyrody – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z aktualną porą roku.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   210   211   212   213   214   215   216   217   218   219   220