Page 21 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 21

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  19



              wzbogacanie słownictwa
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej.

                Pomoce: ilustracja przedstawiająca Trampolinka, kredki, tamburyn, pakiety Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. przedstawia dzieciom Trampolinka – bohatera pakietu. (Pokazuje go na okładce lub stronach Kart pracy). Mówi, że
              Trampolinek będzie ich towarzyszem zabaw przez cały rok.
            2.  Opisywanie postaci Trampolinka.
            3.  Zachęcanie dzieci do opowiadania o swoich wakacyjnych przygodach.
            4.  Zabawa ruchowa „Bałtyk – Tatry”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na hasło: Bałtyk – siadają, a na zapowiedź: Tatry –
              zatrzymują się i unoszą wysoko ręce. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            5.  Zapoznanie z Kartami pracy z pakietu Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. N. zaprasza dzieci do obejrzenia ze-
              szytów, w których w ciągu roku przedszkolnego będą wykonywać różne ciekawe ćwiczenia. Dzieci przeglądają Karty
              pracy. Część 1. N. zwraca uwagę na okładkę ze „skrzydełkiem” i rysunki na jej wewnętrznej stronie.
              Uwaga: N. może wykorzystać tę stronę w dowolny sposób i w dowolnym czasie podczas zajęć z dziećmi. Może wielo-
              krotnie odwoływać się do niej w ciągu dwóch miesięcy korzystania z Kart pracy. Część 1. Na wewnętrznej stronie okład-
              ki znajdują się konturowe rysunki i litery wśród różnego rodzaju liści.

              Rysunki występują w różnej liczbie (liczby te dziecko poznaje w tej części Kart pracy):
              –  po 1: piłka, lalka, pajacyk
              –  po 2: jabłko, gruszka, kasztan, żołądź
              –  po 3: jeż, ptak, wiewiórka, grzyb.

              Litery umieszczone na tej stronie to litery wprowadzone w Kartach pracy. Część 1, czyli:
              a, A, o, O, e, E, i, I, u, U, y (tylko mała litera), m, M, p, P.

              Propozycje wykorzystania strony:
              –  szukanie i kolorowanie wskazanych liter (małej i wielkiej)
              –  wskazywanie i kolorowanie rysunków, które występują po 1 / 2 / 3
              –  szukanie liści danego rodzaju
              –  dzielenie na sylaby nazw rysunków
              –  wskazywanie rysunków, w których nazwach występuje dana głoska.
            6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 2. Dzieci rysują drogę w labiryncie i uzupełniają ilustrację nalepkami.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Trampolinek.
            Cele:
              doskonalenie sprawności manualnej
              kształtowanie napięcia mięśniowego rąk
              drażanie do staranności i dokładności
              w
              ozwijanie wyobraźni.
              r
                Pomoce: klej, nożyczki, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z tematem pracy.
            2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania postaci Trampolinka (KA, k. 1). N. wyjmuje (wypycha) szablon z karty i skleja
              w zaznaczonym miejscu. Następnie wycina i dokleja do korpusu nogi. N. zachęca dzieci do estetycznego wykonania pracy.
            3.  Realizacja k. 1 z KA przy stolikach.
            4.  Prezentacja Trampolinków. Umieszczanie prac w wybranym miejscu w sali.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa ruchowa „Drzewko na wietrze” z Zestawu I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego, omówienie zasad bezpieczeństwa.
   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26