Page 24 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 24

22  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Oglądanie w zespołach pocztówek z wakacyjnymi krajobrazami. Swobodne wypowiedzi dzieci. Omówienie pocztówek.
            Podawanie pomysłów, co jeszcze może znajdować się na pocztówce z danego miejsca.
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 6. Rysowanie szlaczków po śladzie.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x „Kolekcja muszelek” – praca z wykorzystaniem kalki. Kalkowanie różnych wzorów.
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 8, ćw. 1. Łączenie dzieci w pary.
             x Zabawa ruchowa „Potocz piłkę”. Turlanie piłek po wyznaczonym torze, reagowanie ruchem na sygnał dźwiękowy.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Na plaży.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            kształtowanie logicznego myślenia
            r
            ozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: tamburyn, kredki, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozwiązywanie zagadek wprowadzających.

            Drobne ziarenka,         Spokojne lub wzburzone,   Rozmawiamy tam z echem,   Żaglówki po nich pływają,
            pełno ich na plaży.      słona w nim woda,       przyrodę podziwiamy.    rybacy łowią w nich ryby.
            By usypać z nich zamek,   kąpiel w nim przyjemna,   Idąc trudnymi szlakami,   W leżących nad nimi lasach
            każde dziecko marzy.     gdy jest piękna pogoda.  ich szczyty zdobywamy.  latem zbieramy grzyby.
            (piasek)                 (morze)                 (góry)                  (jezioro)
                                                                                                Bożena Forma
          2.  Rozmowa na temat wakacyjnych wyjazdów z wykorzystaniem pocztówek i prac wykonanych poprzedniego dnia przez
            dzieci.
          3.  Opowiadanie historyjki przedstawionej na obrazkach – KP1, s. 7, ćw. 2.
          4.  Wyróżnianie głosek w nagłosie i dzielenie wyrazów na sylaby, np.: zamek, wiaderko, łopatka, grabki, foremka. Określa-
            nie, ile jest sylab w danym wyrazie.
          5.  Zabawa ruchowa „Koło”. Dzieci swobodnie biegają po sali w rytm tamburyna. Na głośny sygnał tworzą duże koło.
            Następnie tworzą dwa oddzielne koła – dziewczynki i chłopcy.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 7, ćw. 3. Dorysowywanie dowolnych elementów do koła.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Witaj, przyjacielu!
          Cele:
            kształtowanie umiejętności poprawnego śpiewu
            doskonalenie poczucia rytmu oraz koordynacji ruchowej
            doskonalenie pamięci
            integracja grupy.

               Pomoce: bębenek, CD.
   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29