Page 29 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 29

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  27


                           t
            PIĄTEK    emat: Co robię rano?


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 9. Gra planszowa – wykazywanie aktywności w ze-
            spole. Ćwiczenia poranne – Zestaw I. Ćwiczenia oddechowe „Kolorowe piórka” – regulowanie siły i długości wydechu.
            Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 11. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 8; III 5, 7; IV 8, 12, 14

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem historyjki obrazkowej – „Poranek”. Omówienie czynności przedstawionych
            na obrazkach – KP1, s. 10. Zagadki ruchowe. Określanie pory dnia przedstawionej na obrazku. Rysowanie.   ▶  2. Zajęcia rucho-
            we – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw I.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 9; IV 1, 2, 5, 16

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z elementem rywalizacji „Ciągnij linę”. Zabawa bieżna „Berek kucany”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 9. Rozróżnianie prawej i lewej strony. Kontynuowanie rytmu.
              x Gra planszowa (dowolna) z wykorzystaniem kostki i pionków – nauka rywalizacji i sprawdzenie aktywności w zespole.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenia oddechowe „Kolorowe piórka” – dmuchanie na piórka, regulowanie siły i długości wydechu.
              x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 11. Kreślenie szlaczków po śladzie – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem ilustracji.
            Temat: Poranek.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              kształtowanie logicznego myślenia
              wzbogacanie słownictwa
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej.

                Pomoce: ilustracja przedstawiająca dziecko oglądające telewizję wieczorem (za oknem księżyc), białe kartki A4
                dla każdego dziecka, kredki, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na podstawie historyjki obrazkowej w KP1, s. 10. Dzieci wypowiadają się na temat czynności przedstawio-
              nych na kolejnych obrazkach.
            2.  Zagadki ruchowe. Dzieci dzielą się na dwa zespoły. Pierwszy zespół wspólnie ustala i przedstawia ruchem, gestem to, co
              dzieci robią rano. Druga grupa odgaduje, o jaką poranną czynność chodzi. Potem następuje zmiana.
            3.  Dzieci wypowiadają się na temat ilustracji przedstawiającej dziecko, które ogląda telewizję. Określają porę (wieczór).
            4.  N. wyjaśnia, że między porankiem a wieczorem jest dużo czasu. Zachęca dzieci, aby powiedziały, jak najbardziej lubią
              spędzać czas.
            5.  Rysowanie ulubionej czynności wykonywanej w ciągu dnia.
   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34