Page 31 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 31

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  29



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem ilustracji.
            Temat: Nasze emocje.
            Cele:
              kształtowanie życzliwego stosunku do innych
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              r
              ozwijanie empatii
              wzbogacanie słownictwa
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                Pomoce: nagranie dowolnej muzyki z CD, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wypowiedzi na temat zachowań dzieci na podstawie ilustracji w KP1, s. 12–13. N. czyta wypowiedzi przedszkolaków
              przedstawionych na obrazku. Dzieci zastanawiają się, co czują bohaterowie ilustracji, nazywają emocje. Proponują spo-
              soby rozwiązania sporu między chłopcami; zastanawiają się, jak pomóc: chłopcu, który zgubił zabawkę, oraz innym
              dzieciom, które są smutne, płaczą lub złoszczą się.
            2.  N. proponuje dzieciom odgrywanie scenek na podstawie obejrzanej ilustracji. Dzieci próbują opowiedzieć o emocjach,
              które przedstawiły, i nazwać je. Ale także określić to, co czuły w trakcie tej zabawy teatralnej.
            3.  Zabawa ruchowa „Razem jest wesoło”. Dzieci tańczą w kole w rytm dowolnej muzyki. Na sygnał zmieniają kierunek
              poruszania się.
            4.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 12–13. Nazywanie emocji i naklejanie buziek w odpowiednich miejscach.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Album naszej grupy.
            Cele:
              doskonalenie sprawności manualnej
              kształtowanie napięcia mięśniowego rąk
              w
              drażanie do staranności i dokładności
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                Pomoce: strona tytułowa (np. kartka bloku kolorowego z napisem Nasza grupa), klej, biała kartka dla każdego
                dziecka, kredki, flamastry, papier kolorowy, wizytówki, dziurkacz, tasiemka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy. N. pokazuje dzieciom stronę tytułową albumu, np.: kolorową kartkę z napisem Na-
              sza grupa.
            2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania pracy. N. wyjaśnia dzieciom pojęcie autoportret. Zadaniem każdego dziecka
              jest narysowanie siebie na środku kartki (najlepiej w pionie), a następnie ozdobienie portretu ramką według własnego
              pomysłu, z wykorzystaniem dostępnych materiałów plastycznych.
            3.  Zachęcanie dzieci do starannego wykonania prac.
            4.  Podpisywanie autoportretów imieniem. Dzieci mogą też skorzystać z dostępnych wizytówek (naklejają je na swoje prace).
            5.  N. pomaga łączyć wszystkie kartki w jedną całość.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawy z chustą animacyjną według pomysłów N. i dzieci – czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
              x Rysowanie kolorową kredą na asfalcie.
   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36