Page 27 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 27

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  25



            Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie kredą po asfalcie. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; IV 8; III 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa dydaktyczna „Omiń przeszkody” – ćwiczenie orientacji przestrzennej. N. wybiera dwoje dzieci. Jedno ma za-
              mknięte oczy, natomiast drugie dziecko kieruje ruchem pierwszego tak, aby mogło ono bezpiecznie omijać przeszkody
              rozłożone na podłodze.
              x Budowanie z klocków na dowolny temat – rozwijanie wyobraźni przestrzennej.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x „Loteryjka” – analiza słuchowa wyrazów. N. rozkłada na stole obrazki. Dzieci wybierają te, których nazwy rozpoczyna-
              ją się głoskę wskazaną przez N. Mogą wyróżniać w wybranych wyrazach wszystkie kolejne głoski albo określać miejsce
              danej głoski (w zależności od umiejętności dzieci).
              x Kolorowanie dowolnego obrazka – doskonalenie precyzji ruchów.
              x Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
            Temat: Jak Basia i Panna Kitka poszły do przedszkola, opowiadanie Maciejki Mazan.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              u
              wrażliwianie na bycie życzliwym wobec innych
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              wzbogacanie słownictwa
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                Pomoce: kredki, tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie opowiadania Maciejki Mazan Jak Basia i Panna Kitka poszły do przedszkola.



                  Jak Basia i Panna Kitka poszły do przedszkola

              W tym roku wiewióreczka Basia po raz pierwszy poszła do przedszkola. Trochę się martwiła.
                – A czy tam będą inne wiewiórki? – spytała mamę.
                – Będą wiewiórki, jeżyki i inne zwierzątka. Znajdziesz mnóstwo nowych przyjaciół! – obiecała mama.
                – No, nie wiem – wymamrotała nieszczęśliwa Basia. – Ostatecznie mogę dzisiaj pójść, ale jak Pannie Kitce się nie
              spodoba, to ostrzegam, że obie pojedziemy do babci.
                Panna Kitka była lalką i najlepszą przyjaciółką Basi. Miała buzię z żołędzia, berecik z żołędziowej miseczki i sukieneczkę
              z kolorowych liści.
                Mama roześmiała się i obiecała, że na wszelki wypadek spakuje walizkę dla Basi i małą walizeczkę z pudełka po zapał­
              kach dla Panny Kitki.
                W przedszkolu było bardzo dużo dzieci i wszystkie się dobrze znały. Bawiły się ze sobą, a Basia nie miała odwagi do
              nich podejść. Dlatego usiadła w kąciku razem z Panną Kitką.
                – Nikogo nie potrzebujemy – szepnęła jej do uszka.
                Ale było jej smutno.
                Dzieci przyglądały się jej z zaciekawieniem, ale Basia odwróciła się do nich plecami, więc uznały, że lepiej jej nie zaczepiać.
                A Basi było coraz bardziej smutno.
                W końcu postanowiła zrobić to, co radziła jej mama: podejść do dzieci i spytać, czy może się z nimi pobawić. Wstała
              i wzięła za rączkę Pannę Kitkę.
   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32