Page 23 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 23

TYDZIEŃ 1  •  Moje przedszkole  •  21



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Zabawki.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              kształtowanie umiejętności liczenia i porównywania liczebności zbiorów
              doskonalenie sprawności ruchowej.

                Pomoce: obrazki w kopertach (przedstawiające np.: wiaderka, grabki, łopatki, foremki w różnej liczbie), tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa na temat zabawy.
            2.  Układanie obrazków. N. wyznacza 4 zespoły dzieci (w każdym zespole jest ok. 5 dzieci, w zależności od tego, ile dzieci
              jest w całej grupie). Każdy zespół otrzymuje 1 kopertę z obrazkiem pociętym na 8–12 części. Dzieci układają obrazki
              przedstawiające zabawki.
            3.  Przeliczanie zabawek na obrazkach.
            4.  Określanie, których zabawek jest więcej, a których mniej i o ile. N. zadaje pytanie, np.: Czego jest więcej, wiaderek czy
              łopatek? Chętne dziecko z zespołu odpowiada. Następnie N. pyta, np.: O ile jest więcej łopatek? Ochotnik określa o ile.
            5.  Zabawa ruchowa „Kolega – koleżanka”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na wyraźny sygnał tamburyna szukają swoje-
              go kolegi albo swojej koleżanki i zatrzymują się.
            6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 4. Wyszukiwanie różnic między obrazkami – rozwijanie spostrzegawczości.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Złap piłkę”. Rzucanie i łapanie piłki w parach.
              x Zabawy w piaskownicy z wykorzystaniem zabawek ogrodowych.

            N. prosi dzieci o przyniesienie na następny dzień pocztówek z miejsc odwiedzanych podczas wakacji.


            ŚRODA    emat: Jak było na wakacjach?
                           t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Oglądanie w zespołach pocztówek z wakacyjnymi krajobrazami. Wykonanie ćwi-
            czenia w KP1, s. 6. Ćwiczenia poranne – Zestaw I. „Kolekcja muszelek” – praca z wykorzystaniem kalki. Wykonanie ćwicze-
            nia w KP1, s. 8, ćw. 1. Zabawa ruchowa „Potocz piłkę”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5; IV 5, 8, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Na plaży”. Rozwiązywanie zagadek wprowadza-
            jących. Rozmowa na temat wakacyjnych wyjazdów. Opowiadanie historyjki przedstawionej na obrazkach w KP1, s. 7, ćw. 2.
            Wyróżnianie głosek, dzielenie na sylaby. Zabawa ruchowa „Koło”, reagowanie na sygnały. Wykonanie ćwiczenia – KP1,
            s. 7, ćw. 3.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Witaj, przyjacielu!”. Rytmiczne powitanie. Zabawa z przerwą w muzyce
            z wykorzystaniem nagrania Szybko – wolno (CD, 30). Zabawa integracyjna „Witaj, przyjacielu” z wykorzystaniem nagrania
            (CD, 27). Zabawa muzyczna z przerwą w muzyce „Raz, dwa, trzy!”. Rytmiczne pożegnanie.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; IV 2, 5, 7, 8, 10, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Układanie w zespołach dowolnych kompozycji z materiału przyrodniczego. Zabawa skoczna „Prze-
            skocz przez kałużę”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 7; IV 1, 11
   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28