Page 28 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 28

26  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



              W tej samej chwili jeżyk Jerzy, który bawił się z kolegą piłką z jabłka, nie złapał jej i piłka trafiła w Pannę Kitkę, która upa­
            dła na podłogę.
              – Ja nie chciałem! – zawołał od razu Jerzy.
              Basia stała i patrzyła w milczeniu na Pannę Kitkę. Samej lalce nic się nie stało, ale straciła żołędziowy berecik, a sukienka
            z listków pokruszyła się jej i połamała.
              I choć Basia była bardzo dzielną wiewióreczką i prawie nigdy nie płakała – no, chyba że w wyjątkowych przypadkach –
            to teraz zaczęła pociągać noskiem. Co za okropne przedszkole! Nie tylko nie znalazła nowych przyjaciół, ale jeszcze jej
            najlepszej przyjaciółce stała się krzywda!
              Wszystkie przedszkolaki zamilkły przestraszone. I pewnie wydarzyłoby się coś okropnego, gdyby nie przyszła Misia
            Mysia.
              – Nie martw się – powiedziała. – Ten berecik potoczył się pod półki z książkami. Zaraz go wyjmiemy i przykleimy!
              Jerzy od razu pobiegł po berecik, bo było mu przykro, że to przez niego Basia prawie się popłakała. Misia wzięła Pannę
            Kitkę, obejrzała ją i oznajmiła:
              – A ta sukieneczka jest bardzo ładna, ale liście już tak wyschły, że i tak niedługo by się pokruszyły. Zaraz zrobimy nową
            sukienkę z bibułki. Jaki kolor lubisz najbardziej?
              I ani się Basia obejrzała, a wszyscy pomagali ratować Pannę Kitkę. Jerzy przykleił lalce berecik najlepszym klejem na
            świecie, Misia zrobiła jej sukienkę z pięknej rudej bibułki, a inne przedszkolaki namalowały na sukience orzechy i żołędzie.
            Panna Kitka jeszcze nigdy tak pięknie nie wyglądała!
              – I co, Basiu? – spytała mama następnego dnia. – Jedziesz do babci?
              – Panna Kitka powiedziała, że na razie nie musimy – oznajmiła Basia. – Chociaż na wszelki wypadek jeszcze nie rozpa­
            kowuj naszych walizek.
              Ale minęło już parę dni, a Basia nie wspomina o wyjeździe do babci. Zdaje się, że Panna Kitka jednak polubiła
            przedszkole…
                                                                                         Maciejka Mazan


          2.  Rozmowa na temat opowiadania. N. pyta dzieci: Kto nowy przyszedł do przedszkola? Czy Basia cieszyła się, że idzie do
            przedszkola? Dlaczego Basia szła do przedszkola niechętnie? Co się przydarzyło Pannie Kitce? Kto przyszedł Basi i Pannie
            Kitce z pomocą?
          3.  Wypowiedzi dzieci na temat swoich przyjaciół.
          4.  Zabawa „Zgadnij, kto jest moim przyjacielem”. Dzieci siedzą w kole. Chętne dziecko opisuje wygląd koleżanki lub kole-
            gi. Pozostali uczestnicy zabawy zgadują, kim jest ta osoba.
          5.  Zabawa ruchowa „Przyjaciel”. Dzieci swobodnie biegają po sali. Na głośny sygnał tamburyna szukają swojego przyja-
            ciela, stają naprzeciwko siebie i podają sobie prawą rękę. Następnym razem podają lewą rękę. Zabawę można powtó-
            rzyć kilkakrotnie.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 8, ćw. 2. Kolorowanie obrazka zgodnie z kodem.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Razem z przyjacielem.
          Cele:
            doskonalenie zdolności plastycznych
            w
            drażanie do staranności i dokładności
            r
            ozwijanie wyobraźni.
               Pomoce: białe kartki A4 dla każdego dziecka, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy. Dzieci mają narysować siebie i swojego przyjaciela, np. podczas wspólnej zabawy.
          2.  Dzieci siadają przy stolikach, a N. zachęca je do estetycznego wykonania pracy.
          3.  Opowiadanie dzieci o swoich przyjaciołach na podstawie wykonanych prac.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Rysowanie kredą po asfalcie – swobodna ekspresja plastyczna.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33