Page 32 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 32

30  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień


                           t
          WTOREK   emat: Ada i album.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa w parach „Miłe słowa”. Oglądanie albumów. Ćwiczenia poranne – Ze-
          staw II. Układanie puzzli w małych zespołach. Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest twoje imię?” – utrwalenie obrazu graficz-
          nego własnego imienia. Zabawa ruchowa „Rzut do celu”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 2, 5, 7; IV 4, 12, 14, 19

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Ada ma album”. Zapoznanie z literą a, A (omó-
          wienie ilustracji, wysłuchanie wierszyka – KP1, s. 14, podawanie słów zawierających głoskę a, budowanie modeli wyrazów
          album i Ada). Zabawa ruchowa „Głoska a”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 15.   ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gim-
          nastyczne, Zestaw II.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 9

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy ze skakanką. Obserwacje chmur na niebie. Zabawa równoważna „Na szlaku”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 12, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa w parach „Miłe słowa”. Dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie. Rzucają do siebie piłkę i mówią coś miłego,
            np.: Masz ładny uśmiech. Masz wesołe oczy. Potem dzieci zmieniają pary i powtarzają zabawę.
             x Oglądanie zdjęć w albumach, np.: przyrodniczych, motoryzacyjnych, z zabytkami.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Układanie puzzli w małych zespołach – rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
             x Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest twoje imię?”. N. rozsypuje wizytówki z imionami dzieci. Każde dziecko odnajduje swo-
            ją wizytówkę – utrwalenie obrazu graficznego własnego imienia.
             x Zabawa ruchowa „Rzut do celu”. Rzucanie piłkami do kosza.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Ada ma album.
          Cele:
            zapoznanie z literą a, A
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie obrazka
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            r
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: obrazki (przedstawiające album i dziewczynkę), napisy (album, Ada), kartoniki czerwone i niebieskie,
               kartoniki z literami, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie ilustracji, słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę a – KP1, s. 14.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających album i dziewczynkę Adę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: album
            i Ada. Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę a.
          3.  Budowanie modeli wyrazów album, Ada z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich karto-
            ników (na oznaczenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery a, A.
   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37