Page 37 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 37

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  35



            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa z piłkami. Każde dziecko rzuca i łapie piłkę. Następnie dzieci umieszczają takie same piłki w jednej obręczy.
              Na koniec przeliczają piłki w każdej obręczy.
            2.  N. prezentuje cyfrę 1, drukowaną i pisaną. Omówienie wspólnie z dziećmi jej charakterystycznych cech. Kreślenie przez
              dzieci cyfry w powietrzu, wodzenie palcem po śladzie.
            3.  Układanie cyfry 1 z kolorowego drucika kreatywnego.
            4.  Umieszczanie cyfry 1 pod zbiorem jednoelementowym (przy obręczy, w której jest jedna piłka).
            5.  Zabawa ruchowa „Jeden raz”. Dzieci biegają po sali. Na dźwięk tamburyna zatrzymują się i robią jeden raz to, co poka-
              zuje N. Potem zadanie mogą wymyślać chętne dzieci.
            6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 18. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
              cyfry po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Znaczek dyżurnego.
            Cele:
              doskonalenie sprawności manualnej
              w
              drażanie do staranności i dokładności
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                Pomoce: obrazki, koła z papieru o średnicy 10 cm dla każdego dziecka, flamastry, kredki, sznurek długości ok. 3 m.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. układa obrazki przedstawiające różne czynności porządkowe typowe dla dyżurnego. Rozmawia z dziećmi na temat
              ich treści. Dzieci dowiadują się o funkcji dyżurnego. Ustalenie, jakie prace dyżurni mogą wykonywać w sali.
            2.  Zapoznanie dzieci z tematem pracy. N. wyjaśnia dzieciom, że ich zadaniem jest narysować na środku koła jedną rzecz, która
              będzie określać rodzaj dyżuru, np.: na znaczku dyżurnego od kącika przyrody można narysować kwiatek lub konewkę.
            3.  Dzieci dzielą się na tyle zespołów, ile dyżurów ustalono w grupie (np.: dyżurny od zabawek, od kącika przyrody, od stoli-
              ków, od kącika książki, od łazienki). Przy stolikach każde dziecko z zespołu projektuje znaczki dyżurnego danego rodzaju.
            4.  Dzieci wybierają po jednej propozycji znaczka dla każdego dyżuru, uzasadniają swoją decyzję.
            5.  N. przymocowuje do każdego wybranego znaczka zawieszkę ze sznurka i umieszcza znaczki w ustalonym miejscu.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Rysowanie patykiem na ziemi.
              x Zabawa „Złap piłkę”. Dzieci stoją w kole. Jedna osoba wchodzi do środka. Stojący w kole szybko rzucają do siebie piłkę tak,
              aby nie mogła jej złapać osoba w środku. Gdy piłka zostanie przechwycona, do koła wchodzi osoba, która rzucała ostatnia.


                          t
            PIĄTEK   emat: Dni tygodnia.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenie rozmachowe mięśni rąk „Kto potrafi?”. Wykonanie ćwiczeń w KP1,
            s. 19. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 21. Zabawa „Jak to było?” – ćwiczenia w używaniu
            określeń stosunków przestrzennych. Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 2, 14, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego – Tygodniowa wyliczanka, wiersz Maciejki Mazan.
            Słuchanie utworu. Omówienie treści. Zabawa ruchowa „Dni tygodnia”. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 20.  ▶  2. Zajęcia
            ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw II.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 7, 8; IV 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 16

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Gąski, gąski do domu”. Zabawy na wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawy w pia-
            skownicy – poznawanie właściwości piasku.
              obszary z podstawy programowej: I 4, 5, 6; IV 11, 18
   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42