Page 42 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 42

40  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Moje marzenie” – wypowiedzi dzieci, ćwiczenie rozwijające wyobraźnię i fantazję.
             x Wykonanie k. 3 z KA. Kończenie rysowania głów dzieci. Określanie emocji, jakie wyraża każda twarz. Nadawanie tytułów
            poszczególnym rysunkom.
             x Zabawa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Olek patrzy na osę.
          Cele:
            zapoznanie z literą o, O
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie obrazka
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: obrazki (przedstawiające osę i chłopca), napisy (osa, Olek), kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki
               z literami, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie ilustracji, słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę o – KP1, s. 24.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających osę i chłopca Olka. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: osa, Olek.
            Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę o.
          3.  Budowanie modeli wyrazów osa, Olek z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich kartoni-
            ków (na oznaczenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery o, O.
          5.  Układanie wyrazów osa, Olek poprzez umieszczenie litery o, O w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
            z p. 3. Umieszczenie poznanej wcześniej litery.
            Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
            6-letnie umieszczają wprowadzoną wcześniej literę a.
          6.  Umieszczenie napisów osa, Olek pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
          7.  Zabawa ruchowa „Piłka i piłeczka”. Dzieci biegają swobodnie po sali do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie.
            Na przerwę w graniu zatrzymują się. Gdy N. pokazuje wielką literę O, dzieci skaczą wysoko. Gdy pokazuje małą literę o,
            skaczą delikatnie, nisko.
          8.   Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 25. Rysowanie po śladzie konturów owoców i szlaczków. Pisanie po śladzie liter o, O.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
            6-letnie piszą również litery po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych)


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacja sposobu poruszania się ptaków.
             x Zabawa „Podskakujemy jak wróbelek”. Podskoki obunóż w przód – wzmacnianie mięśni nóg.
             x Zabawy w piaskownicy z wykorzystaniem wiaderek, łopatek i foremek.
   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47