Page 38 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 38

36  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenie rozmachowe mięśni rąk „Kto potrafi?”. Kreślenie w powietrzu dużych, płynnych, swobodnych ruchów w kształ-
            cie kół, fal, ósemek itp. Naśladowanie ruchów N. lub chętnego dziecka.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 19. Łączenie przedmiotów z cyfrą. Nalepianie zabawek po prawej i po lewej stronie.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 21. Uzupełnianie tabeli typu sudoku. Skreślanie elementu, który nie pasuje do pozostałych.
             x Zabawa „Jak to było?”. Chętne dziecko obserwuje przez chwilę układ przedmiotów znajdujących się naprzeciwko. Na-
            stępnie odwraca się tyłem do nich. W tym czasie N. (albo chętne dziecko) przestawia przedmioty. Dziecko musi wskazać,
            co się zmieniło, używając określeń, np.: wyżej, niżej, po prawej stronie, po lewej stronie – ćwiczenia w używaniu określeń
            stosunków przestrzennych.
             x Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: Tygodniowa wyliczanka, wiersz Maciejki Mazan.
          Cele:
            wprowadzenie i utrwalenie pojęcia tydzień
            oznanie nazw dni tygodnia i ich zapisu graficznego
            p
            oznanie i stosowanie określeń: wczoraj, dzisiaj, jutro
            p
            ozwijanie wyobraźni
            r
            w
            drażanie do posługiwania się liczebnikami porządkowymi
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: sylweta Trampolinka, kartoniki z nazwami dni tygodnia, napis tydzień, piłka, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przywitanie się z Trampolinkiem.
          2.  Słuchanie wiersza Tygodniowa wyliczanka Maciejki Mazan.


                Tygodniowa wyliczanka


             Po niedzieli przyszedł do mnie   Razem ze mną chciała udział      Razem ze mną zbudowała
             poniedziałek.                    wziąć w zawodach.                zamek z błota.
             Chciał po parku ze mną przebiec   A po środzie przyszedł do mnie   Po sobocie przyszła kolej
             się kawałek.                     w gości czwartek                 na niedzielę.
             A po poniedziałku przyszedł      i przeczytał mi z książeczki     Poszłyśmy na basen i na
             do mnie wtorek.                  parę kartek.                     karuzelę!
             Chciał się bawić, więc zabawek   A po czwartku przyszedł do mnie   A jak zechcę się po parku
             przyniósł worek.                 w gości piątek.                  przejść kawałek,
             A po wtorku zaraz przyszła       Razem ze mną narysował           po niedzieli przyjdzie do mnie
             do mnie środa.                   pięć kaczątek.                   poniedziałek…
                                              A po piątku przyszła do mnie
                                              też sobota.                                 Maciejka Mazan


          3.  Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza. N. zadaje pytania, np.: Kto przyszedł do bohatera wiersza? Co razem robili? Co
            chciał robić poniedziałek? Z kim bohater wiersza poszedł na basen i na karuzelę? Co wy zwykle robicie w sobotę lub niedzielę?
          4.  Zapoznanie dzieci z nazwami dni tygodnia i układanie kartoników w odpowiedniej kolejności. Po ułożeniu wszystkich
            N. umieszcza napis tydzień. Globalne czytanie wyrazów.
          5.  Opowiadanie przez chętne dzieci treści obrazków, które przedstawiają zajęcia Trampolinka w kolejnych dniach tygo-
            dnia – KP1, s. 20.
   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43