Page 40 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 40

38  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: Zajączki na suficie, opowiadanie Urszuli Piotrowskiej.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            kształtowanie umiejętności nazywania i wyrażania emocji
            wzbogacanie słownictwa
            r
            ozwijanie wyobraźni.
               Pomoce: lusterko dla każdego dziecka.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie opowiadania Urszuli Piotrowskiej Zajączki na suficie.


                Zajączki na suficie


            Pluszowy Zajączek zeskoczył z półki i szybko pokicał do Trampolinka.
              – Ach, Trampolinku, usłyszałem przed chwilą coś bardzo dziwnego! – Zajączkowi aż oklapły uszka z emocji.
              – Hej hop, co takiego usłyszałeś?
              – Że dzieci będą urządzać wyścigi zajączków na suficie! Ojejej, czy zając jest muchą?
              – To chyba jakaś pomyłka – uspokajał Zajączka Trampolinek i pobiegł do dzieci, które stały przed oszklonymi
            drzwiami na taras.
              – Dzisiaj przeprowadzimy ciekawy eksperyment – mówiła pani. – Będziemy puszczać zajączki.
              Trampolinek rozglądał się uważnie, ale nie widział żadnego zajączka.
              Pani rozdała wszystkim lusterka i poprosiła, żeby dzieci robiły to samo co ona. Zbliżyła lusterko do szyby w taki
            sposób, że błysnęło w nim słonko.
              – Patrzcie, patrzcie, właśnie łapię promyki słoneczne, a one odbijają się od lusterka na ścianę, a teraz na sufit.
            Ta plamka jest właśnie naszym zajączkiem.
              – Ooo! – zawołały przedszkolaki.
              – Ooo! – powtórzył za dziećmi Trampolinek.
              Po chwili mnóstwo zajączków było już na ścianie. A potem zaczęła się wesoła zabawa, bo pani pokazała, jak poruszać
            lusterkiem, żeby zajączki, biegały, tańczyły albo stały w miejscu. Co kto woli.

                       A zajączki hop z lusterka,        Jeden woła do drugiego,
                       na suficie grają w berka,         że się bawi w chowanego.
                       myk po ścianie na podłogę         I znów myk, myk po suficie,
                       i znikają gdzieś za rogiem.       tak się bawią wyśmienicie.
              Bardzo, bardzo podobało się Trampolinkowi puszczanie zajączków. Uniósł ręce nad głową i zawołał:

                       Biegnie zajączek
                       do moich rączek,
                       raz, dwa, trzy,
                       złap go ty!

              I dzieci starały się nakierować swoje zajączki prosto na ręce Trampolinka. Oj, nie było to wcale łatwe, bo on wciąż pod­
            skakiwał, hej hop.
              A to się zdziwi pluszowy Zajączek, kiedy Trampolinek opowie mu o wyścigach zajączków.
                                                                                         Urszula Piotrowska


          2.  Rozmowa na temat treści opowiadania. N. zadaje pytania dzieciom: Co dziwnego usłyszał Zajączek? Czego dowiedział się
            Trampolinek? Co to jest puszczanie zajączków? Co jest potrzebne do puszczania zajączków? Dzieci odpowiadają.
            Następnie mówią, co czuły podczas słuchania opowiadania. Nazywają swoje emocje, określają nastrój.
          3.  Zabawa z lusterkami. Dzieci próbują złapać w lusterku promienie słoneczne.
          4.  Zabawa integracyjna „Śmiej się”. Dzieci stają naprzeciwko siebie. Najpierw jedna osoba próbuje rozśmieszyć drugą, wy-
            korzystując tylko mimikę i gesty. Potem dzieci zamieniają się rolami.
   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45