Page 44 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 44
42 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
3. Chętne dziecko układa kilka balonów obok siebie (tworzy początek rytmu). Pozostałe dzieci kontynuują ciąg
zgodnie ze wzorem.
4. Zabawa „Baloniki”. N. rozdaje dzieciom balony. Dzieci określają, ile jest balonów w danym kolorze. Następnie swobod-
nie bawią się przy akompaniamencie nagrania piosenki To będzie bardzo dobry dzień w wersji instrumentalnej (CD, 2).
5. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 27. Porównywanie obrazków, wyszukiwanie i zaznaczanie 8 różnic.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Piosenka Przepraszam.
Cele:
n
auka piosenki Przepraszam
kształtowanie umiejętności poprawnego śpiewu
u
trwalenie tematyki związanej z emocjami i nastrojami
integracja grupy.
Pomoce: plansze przedstawiające różne emocje (buzie: wesoła, smutna, zła, zdziwiona), bębenek, CD.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna.
Piosenka na powitanie
melodia popularna Kurki trzy • słowa: Klaudia Borys
4
&4 œ œ œ œ œ Œ œ œ œ œ Œ
œ œ œ œ œ
Stań - my w ko - le wszys - cy wraz, po - wi - ta - nia nad szedł czas.
-
5
& œ œ œ œ œ œ œ Œ œ œ œ œ œ œ œ Œ
Wi - tam cie - bie, a ty mnie. Ra - zem mi - ło baw - my się.
9
& œ œ œ œ œ Œ œ œ Œ
œ œ œ œ œ œ œ
Stań - my w ko - le wszys - cy wraz, po - wi - ta - nia nad szedł czas.
-
Dzieci stoją parami na obrębie koła, zwrócone twarzami do środka. Na poszczególne słowa Piosenki na powitanie
wykonują następujące ruchy:
Stańmy w kole wszyscy wraz, powitania nadszedł czas. – stoją w kole, trzymając się za ręce
Witam ciebie, – zwracają się do osoby z pary i wskazują na nią dłońmi
a ty mnie. – wskazują na siebie
Razem miło bawmy się. – podają sobie ręce i robią cztery kroki, idąc w kółeczku
Stańmy w kole wszyscy wraz, powitania nadszedł czas. – stoją w kole, trzymając się za ręce.
2. Zapoznanie z piosenką Przepraszam (CD, 3 i 4). N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki Przepraszam – CD, 3. Po wy-
słuchaniu omawia z nimi charakter muzyki (spokojna, smutna, wolna). Następnie dzieci odpowiadają na pytania N.
dotyczące treści: Jaka sytuacja zaszła pomiędzy bohaterami piosenki? W jakim nastroju są dzieci? Są wesołe czy smutne?
Co należy zrobić, kiedy pokłócimy się z drugą osobą? W jaki sposób możemy przeprosić tę osobę?
Dzieci uczą się 1. zwrotki piosenki, powtarzając po N. krótkie fragmenty tekstu. Po opanowaniu tekstu 1. zwrotki i re-
frenu dzieci uczą się melodii piosenki, śpiewając krótkie frazy melodyczne. W dalszej kolejności wykonują całą 1. zwrot-
kę wraz z nagraniem.