Page 47 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 47

TYDZIEŃ 3  •  To jestem ja  •  45



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integracyjna „Dokończ słowo”. N. wraz z dziećmi siada w kole. Turla piłkę do wybranego dziecka, wypowiadając
              pierwszą sylabę imienia dziecka. Dziecko, które otrzymało piłkę, wymawia pozostałe sylaby swojego imienia. Następnie
              w ten sam sposób przekazuje piłkę koleżance lub koledze.
              x Kolorowanie obrazka według określonego kodu.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Loteryjka” – rozróżnianie głosek. Dziecko losuje obrazek i podaje głoskę, jaką słychać na początku jego nazwy.
              x Budowanie w zespołach dowolnych budowli z klocków – ćwiczenie stosunków przestrzennych.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Emil patrzy w ekran.
            Cele:
              zapoznanie z literą e, E
              doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podstawie obrazka
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              r
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                Pomoce: obrazki (przedstawiające ekran i chłopca), napisy (ekran, Emil), kartoniki czerwone i niebieskie, karto-
                niki z literami, tamburyn, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie ilustracji, słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę e – KP1, s. 28.
            2.  Omówienie obrazków przedstawiających ekran i chłopca Emila. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: ekran i Emil.
              Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę e.
            3.  Budowanie modeli wyrazów ekran, Emil z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich kartoni-
              ków (na oznaczenie spółgłosek).
              Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
            4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery e, E.
            5.  Układanie wyrazów ekran, Emil poprzez umieszczenie litery e, E w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
              z p. 3. Umieszczenie poznanej wcześniej litery.
              Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
              6-letnie umieszczają wprowadzoną wcześniej literę a.
            6.  Umieszczenie napisów: ekran, Emil pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
            7.  Zabawa „Postać z ekranu”. Dzieci biegają swobodnie do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie. Na sygnał zatrzy-
              mują się i przyjmują dowolną postać z ekranu, np.: bohater bajki, zwierzątko.
            8.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 29. Rysowanie po śladzie konturów ekierek i szlaczków. Pisanie po śladzie liter e, E.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
              6-letnie piszą również litery po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Moja ulubiona zabawka.
            Cele:
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              doskonalenie sprawności manualnej
              drażanie do staranności i dokładności
              w
              r
              ozwijanie wyobraźni.
                Pomoce: białe kartki A4 dla każdego dziecka, papier kolorowy, nożyczki, klej.
   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52