Page 50 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 50

48  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Słuchanie i omówienie wiersza Powietrze Urszuli Piotrowskiej – KP1, s. 32. Po zapoznaniu dzieci z treścią wiersza N.
            zadaje pytania, np.: Jak myślicie, co to jest powietrze? Dlaczego bohater wiersza bardzo ceni powietrze? Jak powinniśmy
            o nie dbać? Kiedy powietrze może stanowić dla nas zagrożenie? Dzieci odpowiadają zgodnie z treścią utworu oraz we-
            dług swoich doświadczeń i wyobrażeń. N. weryfikuje wypowiedzi i podsumowuje wiadomości, wymieniając główne
            role i skutki wiatru – na podstawie zdjęć w KP1, s. 33.
             x Zabawa integracyjna „Taniec liści”. N. włącza muzykę. Dzieci ustawione są w kole. N. trzyma liść i tańcząc, wykonuje
            dowolne charakterystyczne ruchy. Dzieci naśladują N. Na przerwę w muzyce chętne dziecko bierze liść i demonstruje
            swoje ruchy – grupa je odtwarza.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Kalkowanie dowolnych liści – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
             x Zabawa „Gdzie jest liść?”. Jedno dziecko na chwilę odwraca się, drugie chowa liść. Dzieci przywołują kolegę i pomagają
            mu odszukać ukryty liść, np.: Idź prosto, idź w prawo, teraz w lewo…  – utrwalenie kierunków w przestrzeni.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: Wycieczka.
          Temat: Zbieramy dary jesieni.
          Cele:
            u
            trwalenie zasad zachowania się na wycieczce
            zwracanie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się poza terenem przedszkola
            doskonalenie umiejętności pracy w zespole
            u
            wrażliwianie na piękno otaczającej przyrody
            oznanie nazw niektórych drzew
            p
            rowadzenie obserwacji ukierunkowanej (dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie i wiązanie ich z aktualną porą roku).
            p
               Pomoce: duży arkusz papieru, flamastry, kamizelka odblaskowa dla każdego dziecka.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat aktualnej pory roku, zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni.
          2.  Realizacja I etapu projektu. Wybór tematu projektu podczas obserwacji spadających liści pod wpływem wyraźnie wie-
            jącego wiatru. Stworzenie siatki pytań i zapisywanie ich na dużym arkuszu, np.: Jaki kształt mają liście? Jak zbudowany
            jest liść? Dlaczego liście zmieniają kolor? Czy liście można jeść? Co można zrobić z liści? Zapisywanie odpowiedzi dzieci
            i stawianie hipotez badawczych.
          3.  Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjść poza teren placówki – nieoddalanie się od grupy, słu-
            chanie poleceń dorosłych, poruszanie się prawą stroną chodnika w szyku para za parą, sprawne przechodzenie przez
            jezdnię na sygnał N.
          4.  Omówienie celu wycieczki – obserwowanie jesiennego krajobrazu, dostrzeganie piękna przyrody jesienią, rozróżnianie
            drzew liściastych w jesiennej szacie.
          5.  Obserwacja przyrody jesienną porą – spacer po najbliższej okolicy. Wypowiedzi dzieci na temat jesiennych barw. Zbie-
            ranie liści, kasztanów, żołędzi. (Przy tej okazji dzieci mogą zebrać patyczki potrzebne do wykonania wiatrowskazu).
          6.  Segregowanie w zespołach zebranego materiału przyrodniczego.
          7.  Przejście do II etapu projektu. Ustalenie działań pozwalających zweryfikować postawione pytania i hipotezy.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia techniczne.
          Temat: Wiatrowskaz.
          Cele:
            doskonalenie sprawności manualnej
            kształtowanie napięcia mięśniowego rąk
            drażanie do staranności i dokładności.
            w
   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55