Page 54 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 54

52  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          2.  Wypowiedzi na temat treści opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania: Gdzie były dzieci? W co się bawiły? Co robił
            pan? Co postanowiły zrobić dzieci? Co znalazły w liściach?
          3.  Zabawa ruchowa „Wiatr i wiaterek”. Dzieci biegają swobodnie do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie. Na wy-
            raźny sygnał zatrzymują się. Gdy N. mówi: Wiatr, dzieci szybko machają w górze rękami. Na hasło: Wiaterek dzieci ma-
            chają rękami powoli.
          4.  Historyjka obrazkowa – wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 37. Ustalanie kolejności wydarzeń, zaznaczanie jej poprzez na-
            lepianie okienek z odpowiednią liczbą kropek.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Jesienny taniec.
          Cele:
            n
            auka układu ruchowego z liśćmi do piosenki Przepraszam
            kształtowanie umiejętności pracy z rekwizytem
            doskonalenie koordynacji ruchowej
            u
            wrażliwienie na brzmienie instrumentów perkusyjnych: grzechotka, trójkąt
            trwalenie tematyki jesiennej.
            u
               Pomoce: nagranie skocznej, wesołej muzyki, grzechotki, trójkąty, liście, kasztany, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa powitalna. Dzieci śpiewają Piosenkę na powitanie, wykonując układ ruchowy (zob. TYDZIEŃ 3, Środa).
          2.  Zabawa „Pada deszcz, wieje wiatr”. Dzieci wraz z N. siedzą w kole. Wspólnie omawiają instrumenty leżące na środku
            – grzechotkę i trójkąt. N. prezentuje dzieciom różne sposoby gry na wskazanych instrumentach. Na grzechotce – ude-
            rzanie grzechotką trzymaną w dłoni o drugą dłoń lub szybkie poruszanie instrumentem w powietrzu, tzw. tremolo. Na
            trójkącie – trzymanie za tasiemkę lub żyłkę przyczepioną do instrumentu i uderzanie w dowolny bok trójkąta lub wy-
            konanie tremolo przez szybkie poruszanie pałeczką o wewnętrzną krawędź instrumentu.
            Dzieci analizują dźwięki wydobyte przez instrumenty oraz przyporządkowują je do odgłosów wiatru i deszczu (wiatr –
            tremolo na grzechotce; deszcz – dźwięki grane na trójkącie). Następnie N. wybiera kilkoro dzieci i dzieli je na grupy in-
            strumentalne: grzechotki i trójkąty. N. rozkłada liście na podłodze w liczbie takiej samej (lub większej) jak liczba dzieci
            biorących udział w zabawie. Dzieci, które nie mają instrumentów, poruszają się pomiędzy liśćmi przy akompaniamen-
            cie skocznej, wesołej muzyki tak, aby nie nadepnąć na żaden z liści. Na przerwę w muzyce N. wskazuje na grupę dzieci
            z instrumentami. Gdy zagrają grzechotki, dzieci podnoszą liście i imitują taniec liści na wietrze. Gdy zagrają trójkąty,
            dzieci kucają przy liściu i palcami dłoni uderzają o liść, odzwierciedlając spadające krople deszczu.
          3.  Układ ruchowy „Taniec liści”. Dzieci trzymają liście – po jednym w każdej z dłoni. Ustawiają się w kole, zwrócone twa-
            rzą do środka. Wykonują taniec do piosenki Przepraszam – nagranie w wersji instrumentalnej (CD, 4).

            Wstęp (0’00–0’10):
            Dzieci stoją z opuszczonymi rękami i kołyszą się z boku na bok, w pulsie muzyki.

            1. zwrotka (0’11–0’31):
            0’11–0’13 – cztery małe kroki na palcach do środka koła wraz z uniesieniem liści ponad głowę
            0’14–0’16 – cztery małe kroki na palcach do tyłu (powrót na swoje miejsce w kole) wraz z opuszczeniem liści
            0’17–0’21 – analogicznie jak 00’11–00’16
            0’21–0’26 – osiem kroków w obrocie za prawą ręką, z liściem uniesionym na wysokość klatki piersiowej
            0’27–0’31 – osiem kroków w obrocie za lewą ręką, z liściem uniesionym na wysokość klatki piersiowej.

            Refren (0’32–0’51):
            0’32–0’42 – osiem naprzemiennych wymachów dłoni z liśćmi w pulsie muzyki
            0’42–0’46 – powolne uniesienie liści ponad głowę z jednoczesnym wykonywaniem ruchów wirowych nadgarstkami dło-
            ni, imitujących taniec liści na wietrze; zatrzymanie dłoni ponad głową wraz ze wspięciem na palce
            0’47–0’51 – powolne opuszczenie liści z jednoczesnym wykonywaniem ruchów wirowych nadgarstkami dłoni, imitu-
            jących opadanie liści; zatrzymanie ruchu z oparciem dłoni o podłogę.

            Wstęp oraz 2. zwrotka z refrenem (0’52–1’57) – analogicznie.
   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59