Page 56 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 56

54  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: obrazki (przedstawiające irys i dziewczynkę), napisy (irys, Irena), kartoniki czerwone i niebieskie, kar-
               toniki z literami, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie ilustracji, słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę i – KP1, s. 38.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających kwiat irys i dziewczynkę Irenę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: irys
            i Irena. Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę i.
          3.  Budowanie modeli wyrazów irys, Irena z czerwonych kartoników (na oznaczenie samogłosek) i z niebieskich kartoni-
            ków (na oznaczenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Prezentacja drukowanej i pisanej litery i, I.
          5.  Układanie wyrazów irys, Irena poprzez umieszczenie litery i, I w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów z p. 3.
            Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
            Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
            6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
          6.  Umieszczenie napisów irys, Irena pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
          7.  Zabawa ruchowa „Igła z nitką”. Chętne dziecko jest igłą i spaceruje po sali. Wszystkie dzieci biegają do rytmu wygry-
            wanego przez N. na tamburynie. Na głośny sygnał podają sobie ręce i dołączają do dziecka-igły. Potem igłą zostaje ko-
            lejny chętny uczestnik.
          8.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 39. Rysowanie po śladzie konturów igloo i szlaczków. Pisanie po śladzie liter i, I.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
            6-letnie piszą również litery po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z udziałem eksperta.
          Temat: Jesienny liść.
          Cele:
            r
            ozwijanie współpracy ze środowiskiem lokalnym
            doskonalenie sprawności ruchowej
            r
            ozwijanie zdolności plastycznych
            kształtowanie sprawności manualnej
            drażanie do staranności i dokładności.
            w
               Pomoce: tablice edukacyjne, szarfy w trzech kolorach, kolorowe liście, nagranie dowolnej muzyki tanecznej, biały
               szablon liścia dla każdego dziecka, farby, stemple z ziemniaka.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przywitanie eksperta (np. zaproszonego nauczyciela przyrody z pobliskiej szkoły podstawowej).
          2.  Rozmowa na temat liści.
          3.  Przedstawienie przez eksperta budowy liścia z wykorzystaniem tablic edukacyjnych.
          4.  Zabawa ruchowa „Wirujące liście”. N. rozdaje dzieciom szarfy. Dzieci tańczą w rytm muzyki na zmianę, zgodnie z ko-
            lorem szarf.
          5.  Wykonanie pracy metodą stemplowania.
          6.  Podziękowanie ekspertowi za udział w zajęciach i wręczenie przez dzieci laurki.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa na zjeżdżalni.
             x Rysowanie kredą na chodniku.
             x Zabawa ruchowa „Gąski, gąski do domu”.
   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61