Page 52 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 52

50  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Liczymy liście.
          Cele:
            zapoznanie z cyfrą 2
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
            r
            ozwijanie sprawności manualnej.
               Pomoce: wazony, liście, kartonik z cyfrą 2, druciki kreatywne, tamburyn, KP1.



          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa o liściach. N. stawia wazony, a dzieci wkładają liście w tym samym kolorze. Przeliczają liście w wazonach. N.
            pyta, w którym wazonie są dwa liście – dzieci wskazują odpowiedni wazon.
          2.  N. prezentuje cyfrę 2, drukowaną i pisaną. Wspólne omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu,
            wodzenie palcem po śladzie.
          3.  Układanie cyfry 2 z kolorowego drucika kreatywnego.
          4.  Umieszczanie cyfry 2 pod zbiorem dwuelementowym (przy wazonie, w którym są dwa liście).
          5.  Zabawa ruchowa „Para”, reagowanie na sygnały. Dzieci biegają po sali. Na wyraźny sygnał tamburyna tworzą pary.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 34. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
            cyfry po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacje „Szukamy Pani Jesieni” – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie.
             x Zabawy w piaskownicy: lepienie babek, przesypywanie piasku – poznawanie właściwości piasku, współpraca z innymi.
             x Zabawa ruchowa „Kasztan”. Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Pierwsze dziecko z drużyny biegnie do krążka i zosta-
            wia kasztan, a następne dziecko zabiera kasztan. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie.


          ŚRODA   emat: W parku.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Wyrazy w zdaniu” – ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej. Wykonanie
          ćwiczeń w KP1, s. 36. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Układanie liścia ze sznurka. Zabawa „Imiona” – dzielenie na sylaby.
          Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 9, 15

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego – Nie wszystko złoto, co się świeci, opowiadanie Domi-
          nika Rutkowskiego. Słuchanie i omówienie opowiadania. Zabawa ruchowa „Wiatr i wiaterek”. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 37
          – historyjka obrazkowa.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – „Jesienny taniec”. Zabawa ruchowa ze śpiewem (Piosenka na powi-
          tanie). Zabawa „Pada deszcz, wieje wiatr” z wykorzystaniem grzechotek i trójkątów. Układ ruchowy „Taniec liści” do piosenki
          Przepraszam w wersji instrumentalnej (CD, 4). Zabawa z kasztanami. Zabawa ruchowa ze śpiewem (Piosenka na pożegnanie).
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 8; IV 1, 2, 3, 5, 7, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Rozpoznawanie drzew po kształcie liścia. Zabawy z chustą animacyjną. Zabawy z wykorzystaniem
          sprzętu terenowego.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5; IV 2, 18
   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57