Page 57 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 57

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  55


                          t
            PIĄTEK   emat: Latawiec.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 40. Realizacja III etapu projektu – zebranie i pod-
            sumowanie wiadomości, zaplanowanie punktu kulminacyjnego. Ćwiczenia poranne – Zestaw IV. Wykonanie ćwiczeń
            w KP1, s. 41. Zabawa „Ułóż zdanie” – doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. Zabawa z dźwiganiem „Udźwignij ciężar”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5, 9; IV 2, 4, 8, 12, 14, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – spotkanie z rodzicami. Prezentacja projektu. Wyeksponowanie w sali do-
            kumentacji projektu. Wykonanie latawca.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw IV.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 2, 5, 6, 9; IV 1, 2, 5, 11

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacja ptaków. Zabawa z latawcem.
              obszary z podstawy programowej: III 2, 5; IV 1, 6, 11, 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 40. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę i; kolorowanie w modelach
              wyrazów kwadratów odpowiadających głosce i na czerwono. Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego.
              x Realizacja III etapu projektu. Zebranie i podsumowanie wiadomości zdobytych na temat liści, przedstawienie ich na
              plakatach. Zaplanowanie punktu kulminacyjnego – prezentacji projektu. Wybór zagadnień, ułożenie przez dzieci pro-
              gramu prezentacji, zgłaszanie się dzieci do prowadzenia poszczególnych jej etapów.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 41. Dorysowywanie klocków po prawej i po lewej stronie budowli, rysowanie dowolnej
              konstrukcji z klocków. Dopasowywanie zbioru do cyfry oznaczającej liczbę elementów w zbiorze. Kolorowanie listków
              zgodnie z rytmem.
              x Zabawa „Ułóż zdanie”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko układa klocki, a drugie wypowiada zdanie, które za-
              wiera tyle wyrazów, ile jest klocków. Potem następuje zmiana – doskonalenie analizy i syntezy słuchowej.
              x Zabawa z dźwiganiem „Udźwignij ciężar” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Spotkanie z rodzicami.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi
              doskonalenie umiejętności współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi
              ozwijanie zainteresowań światem przyrody
              r
              kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne działania i czyny
              doskonalenie umiejętności pracy w zespole
              t
              worzenie warunków do współpracy z rodzicami
              r
              ozwijanie sprawności manualnej.
                Pomoce: papier kolorowy, klej, nożyczki, zszywacz, flamastry, wizytówki, model latawca z brystolu, sznurek.

            Przebieg zajęć:
            1.  Przywitanie rodziców.
            2.  Prezentacja projektu. N. omawia zadania, które zostały wykonane w poszczególnych etapach projektu.
            3.  Wyeksponowanie w sali dokumentacji projektu: kolekcji, zebranych pytań, hipotez badawczych, uzyskanych odpowie-
              dzi na postawione przez dzieci pytania, sprawozdań z wycieczki i ze spotkania z ekspertem.
   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62