Page 43 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 43

TYDZIEŃ 3  •  To jestem ja  •  41


                           t
            ŚRODA   emat: Magiczne słowo przepraszam.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Znam emocje” – ćwiczenie percepcji wzrokowej. Wykonanie ćwiczeń
            w KP1, s. 26. Ćwiczenia poranne – Zestaw III. Gry planszowe w zespołach z zastosowaniem pionków. „Jakie znam magicz-
            ne słowa?” – pogadanka. Zabawa z mocowaniem „Przepychanka”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 1, 2; III 1, 5, 6; IV 2, 4, 5, 8

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Liczę i układam balony”. Układanie ciągu balonów i określanie ich
            kolejności (używanie liczebników porządkowych). Układanie i kontynuowanie rytmu. Zabawa ruchowa „Baloniki”. Wy-
            konanie ćwiczenia w KP1, s. 27.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – piosenka Przepraszam. Zabawa ruchowa ze śpiewem
            (Piosenka na powitanie). Wprowadzenie i omówienie piosenki Przepraszam (CD, 3). Zabawa „Emocje” – rozpoznawanie.
            Zabawa integracyjna „Złączmy się”. Zabawa ruchowa ze śpiewem (Piosenka na pożegnanie).
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; II 3; III 4; IV 1, 7, 5, 12, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Kto szybciej”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Rysowanie patykiem na ziemi.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 3; III 2, 5, 8


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Znam emocje”. N. prezentuje obrazki (buzie) przedstawiające różne emocje, np.: radość, złość, smutek, strach.
              Dzieci nazywają je. Potem N. zakrywa jeden obrazek, a chętne dziecko podaje nazwę emocji, która została zasłonięta –
              ćwiczenie percepcji wzrokowej.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 26. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę o; kolorowanie w mode-
              lach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce o na czerwono. Zaznaczanie litery o, O w wyrazach.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Gry planszowe w zespołach z zastosowaniem pionków. Przestrzeganie reguł gry.
              x „Jakie znam magiczne słowa?” – pogadanka. Dzieci rozmawiają na temat zwrotów grzecznościowych. Wymieniają je
              i mówią, kiedy się ich używa i wobec kogo.
              x Zabawa z mocowaniem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Liczę i układam balony.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności liczenia
              kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              ozwijanie logicznego myślenia
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                Pomoce: kolorowe balony z papieru (w kilku kolorach, np.: żółty, czerwony, zielony, niebieski – najmniej po 10
                z każdego koloru), balon dla każdego dziecka, KP1, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Na podłodze są rozłożone kolorowe balony z papieru. N. mówi, że trzeba je ułożyć, i prosi np. o niebieski balon, potem
              o czerwony, a następnie o zielony. Zadaniem dzieci jest ułożyć balony dalej zgodnie z rytmem podanym przez N.: nie-
              bieski, czerwony, zielony itd.
            2.  N. pyta dzieci np.: Jakiego koloru balon jest na szóstym miejscu? Na którym miejscu jest balon niebieski? Dzieci liczą i od-
              powiadają.
   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48