Page 41 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 41

TYDZIEŃ 3  •  To jestem ja  •  39



            5.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 22. Wskazywanie oznak radości. Kolorowanie i liczenie buziek, określanie nastrojów,
              jakie przedstawiają.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Co wyraża buzia?
            Cele:
              r
              ozwijanie zdolności plastycznych
              doskonalenie sprawności manualnej
              w
              drażanie do staranności i dokładności
              ozwijanie wyobraźni.
              r
                Pomoce: kartka A4 z konturem postaci dla każdego dziecka, kredki, flamastry, papier kolorowy, klej, nożyczki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z tematem pracy. Zadaniem dzieci jest pokolorować postać albo wyciąć ubranie z papieru kolorowego i do-
              kleić oraz narysować buzię wyrażającą wybraną przez dziecko emocję czy wybrany nastrój, np.: radość, zadowolenie,
              smutek, strach, złość.
            2.  Zachęcanie dzieci do estetycznego wykonania pracy.
            3.  Opowiadanie o swojej postaci, o jej emocjach, nastroju.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Szukamy pluszaka”. Dzieci chodzą po ogrodzie i szukają schowanego pluszowego np. pieska – ćwiczenie spo-
              strzegawczości wzrokowej.
              x Zabawa ruchowa „Slalom”. Przejście po ścieżce slalomem wyznaczonym przez chorągiewki – ćwiczenie równowagi
              i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
              x Zabawa ruchowa „Celuj do koła”. Dzieci stoją w kole. N. rysuje w środku okrąg. Dzieci otrzymują woreczki i kolejno
              rzucają nimi tak, aby wpadły do okręgu – rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i celności.


            WTOREK   emat: Olek i osa.
                             t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Puszczanie baniek mydlanych. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 23. Ćwiczenia po-
            ranne – Zestaw III. Zabawa „Moje marzenie” – wypowiedzi dzieci. Wykonanie k. 3 z KA – kończenie rysowania, określa-
            nie emocji. Zabawa bieżna „Po drugiej stronie”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 1, 2, 6; III 5; IV 1, 2, 8, 12, 14, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Olek patrzy na osę”. Zapoznanie z literą o,
            O (omówienie ilustracji, wysłuchanie wierszyka – KP1, s. 24, podawanie słów zawierających głoskę o, budowanie mode-
            li wyrazów osa i Olek). Zabawa ruchowa „Piłka i piłeczka”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 25.   ▶  2. Zajęcia ruchowe –
            ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw III.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 9

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacja sposobu poruszania się ptaków. Zabawa „Podskakujemy jak wróbelki”. Zabawy w piaskownicy.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2; IV 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Puszczanie baniek mydlanych – ćwiczenia wydłużające fazę wydechu.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 23. Rysowanie portretów i kolorowanie wzorów. Łączenie w pary kostek z jedną krop-
              ką, liczenie par.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46