Page 34 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 34

32  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



            przodu, potem pięć kroków w lewo – ćwiczenie kierunków w przestrzeni, nauka prawidłowego formułowania instrukcji.
             x Zabawa ruchowa „Spacer między kręglami”. Dzieci z zasłoniętymi oczami omijają kręgle rozstawione na podłodze. N.
            asekuruje każde dziecko, kierując nim, i chwali za każdy dobrze wykonany ruch.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Bawimy się grzecznie, żeby było bezpiecznie.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności pracy w zespole
            r
            ozwijanie komunikacji werbalnej
            kształtowanie pozytywnych postaw społecznych
            doskonalenie orientacji w przestrzeni
            r
            ozwijanie wyobraźni
            kształtowanie umiejętności rozpoznawania emocji
            doskonalenie sprawności ruchowej.

               Pomoce: zabawki, duży arkusz brystolu, flamastry, wizytówki, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci wchodzą z N. do sali, w której jest nieporządek: zabawki są rozrzucone po całej sali.
          2.  N. pyta dzieci, jak się czują. Dzieci próbują określać swoje uczucia.
          3.  Dzieci siadają w kole. N. proponuje ułożyć zabawki na swoje miejsce. Podpowiada dzieciom, że np. misia trzeba posadzić
            obok lalki, a samochód powinien być na półce. Potem robią to inne, chętne dzieci – określają miejsce odkładanej zabawki.
          4.  Zabawa ruchowa „Nasze zabawki”. Dzieci poruszają się swobodnie do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie.
            Na przerwę zatrzymują się i zaczynają naśladować zabawkę, której nazwę wymienia N., np.: Miś (chodzą jak niedźwiad-
            ki). Samochód (naśladują jazdę samochodem). Piłka (skaczą).
          5.  Rozmowa na temat zabawy w sali i korzystania ze wspólnych zabawek.
          6.  Opracowanie Kodeksu Przedszkolaka, zapisanie i narysowanie go na dużym arkuszu brystolu. Każde dziecko podpisuje
            się na Kodeksie swoim imieniem. (Dzieci mogą też skorzystać z wizytówek).
          7.  Umieszczenie Kodeksu na ścianie w sali.
          8.   Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 17. Nalepianie zgodnie z instrukcją. Rysowanie rytmów.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Piosenka To będzie bardzo dobry dzień.
          Cele:
            auka piosenki To będzie bardzo dobry dzień
            n
            kształtowanie umiejętności poprawnego śpiewu
            doskonalenie pamięci
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            integracja grupy.
               Pomoce: bębenek, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie zabawą integracyjną „Witaj, przyjacielu” (zob. TYDZIEŃ 1, Środa).
          2.  Wprowadzenie piosenki To będzie bardzo dobry dzień (CD, 1 i 2). N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki To będzie
            bardzo dobry dzień – CD, 1. Po wysłuchaniu omawia z nimi tematykę oraz nastrój (piosenka jest wesoła, optymistyczna).
            Dzieci wymieniają imiona oraz czynności bohaterów, którzy pojawili się w utworze. Następnie uczą się 1. zwrotki i refrenu.
   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39