Page 250 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 250

248  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


                         t
          ŚRODA   emat: Jurek i jagody.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie dekoracji, odnowienie scenografii do inscenizacji. „Ile kwiatków?” –
          rysowanie zgodnie z podaną cyfrą. Ćwiczenia poranne – Zestaw XIX. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 30. „Co lubią babcia
          i dziadek?” – układanie obrazka z części. Zabawa z mocowaniem „Przepychanka”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 1, 2; IV 1, 2, 4, 8, 12, 15

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Jurek lubi jagody”. Zapoznanie z literą j, J (wy-
          słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę j – KP3, s. 28, budowanie modeli wyra-
          zów jagody, Jurek, czytanie globalne, układanie wyrazów z literą j, J). Zabawa ruchowa „Na jagody”. Wykonanie ćwiczeń
          w KP3, s. 29.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – Piosenka dla babci i dziadka. Melodyczne powitanie. Nauka piosenki
          Sto lat dla babci i dziadka. Zapoznanie z nagraniem Piosenka dla babci i dziadka – CD, 15 i 16. Zabawa ruchowa do Piosenki
          dla babci i dziadka. Melodyczne pożegnanie.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 8; IV 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9

          Zajęcia w ogrodzie: Budowanie ze śniegu. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 11, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie dekoracji, odnowienie scenografii do inscenizacji Maciejki Mazan Czerwony Kapturek (zob. TYDZIEŃ 14,
            Poniedziałek).
             x „Ile kwiatków?” – rysowanie tylu kwiatów, ile wskazuje wylosowania cyfra.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 30. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę j; kolorowanie w mode-
            lach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce j na niebiesko. Łączenie wyrazów ze zdjęciami.
             x „Co lubią babcia i dziadek?” – układanie obrazka z części. Dzieci opowiadają, co lubią robić ich dziadkowie.
             x Zabawa z mocowaniem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Jurek lubi jagody.
          Cele:
            zapoznanie z literą j, J
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            r
            u
            trwalanie wyglądu poznanych liter
            zachęcanie do odczytywania wyrazów
            doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
               Pomoce: obrazki (przedstawiające jagody i chłopca), napisy do obrazków, kartoniki czerwone i niebieskie, karto-
               niki z literami, tamburyn, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
            głoskę j – KP3, s. 28.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających jagody i chłopca Jurka. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: jagody i Jurek.
            Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę j.
   245   246   247   248   249   250   251   252   253   254   255