Page 254 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 254

252  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          2.  N. prezentuje cyfrę 9, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry palcem w powie-
            trzu, na plecach kolegi.
          3.  Układanie cyfry 9 z kolorowego drucika kreatywnego.
          4.  Umieszczanie na tablicy kartonika z cyfrą 9 pod zbiorem serduszek.
          5.  Zabawa ruchowa „Serduszko”. Dzieci otrzymują szarfy. Zakładają je i biegają swobodnie do rytmu wygrywanego przez
            N. na tamburynie. Na wyraźny sygnał zdejmują szarfę, kładą na podłogę i układają z niej kształt serduszka. Zabawę po-
            wtarzamy kilkakrotnie.
          6.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 32. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
            cyfry po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Laurka dla dziadka.
          Cele:
            w
            ywoływanie uczucia radości poprzez przygotowywanie prezentu dla bliskiej osoby
            zwracanie uwagi na wartość własnoręcznie wykonanego upominku
            doskonalenie sprawności manualnej.

               Pomoce: biały papier, klej, nożyczki, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z dziećmi nawiązująca do zbliżającego się święta.
          2.  Przedstawienie sposobu wykonania laurki z KA, k. 16: wycinanie kartki, wyjęcie szablonów balonu, zaginanie, przykle-
            jenie balaonu nad sznurkiem i napisem DLA DZIADKA.
          3.  Praca dzieci przy stolikach. Dzieci naklejają na kartkę również chmurki, wycięte z białego papieru.
          4.  Prezentacja laurek.
            Uwaga: Każde dziecko może też przygotować karteczkę ze swoim imieniem i nakleić ją na laurkę, np. OD OLI.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacja ptaków przy karmniku – utrwalenie nazw ptaków.
             x Zabawa w berka kucanego.




                         t
          PIĄTEK   emat: Kochani goście w przedszkolu.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Próba generalna przed występem. Wylepianie plasteliną szablonu cyfry 9. Ćwi-
          czenia poranne – Zestaw XIX. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 34. Układanie z figur geometrycznych. Zabawa z dźwiganiem
          „Mur z kamieni”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 2; IV 1, 2, 9, 11, 12, 15, 17

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczno-kulturowe – „Babcie i dziadkowie w przedszkolu!”. Przywitanie zaproszonych
          gości. Odśpiewanie piosenki Sto lat dla babci i dziadka. Wręczenie laurek. Przedstawienie inscenizacji Czerwony Kapturek
          Maciejki Mazan. Odśpiewanie Piosenki dla babci i dziadka (CD, 16). Podziękowanie i uściski.  ▶  2. Zajęcia ruchowe –
          ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XIX.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 8; II 7; III 2, 4, 6, 8, 9; IV 1, 7

          Zajęcia w ogrodzie: Chodzenie po śniegu. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 8; III 5, 9; IV 18
   249   250   251   252   253   254   255   256   257   258   259