Page 257 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 257

TYDZIEŃ 20  •  Gdzie mieszkasz?  •  255



            Przebieg zajęć:
            1.  Słuchanie wiersza Maciejki Mazan Domy.



                  Domy

              [1]   Ja mieszkam w wieżowcu   [3]   Moja koleżanka
                 – to bardzo wysoko!           mieszka w kamienicy,
                 Mogę się przyglądać           co stoi przy bardzo
                 ptakom i obłokom.             ruchliwej ulicy.


              [2]   Za to moja babcia       [4]   A w dziupli schowanej
                 ma malutki domek,             w pniu wielkiego drzewa
                 a w ogródku mnóstwo           zrobił sobie domek
                 kwiatów i poziomek.           ptaszek, który śpiewa.
                                                    Maciejka Mazan


            2.  Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza. N. pyta: Jakie domy były wymienione w wierszu? Jakie widoki z okien mają oso-
              by mieszkające w tych domach? Czym się różnią te domy? Czy tylko ludzie mają swoje domy? Co mieszka w pniu drzewa?
              Jakie inne zwierzęta mogą tam mieszkać?
            3.  Oglądanie ilustracji przedstawiającej różne domy – KP3, s. 35. Dzieci zastanawiają się, gdzie można spotkać takie domy.
              Wskazują budynki, które widziały. N. wyjaśnia, że niektóre z nich są typowe dla innych krajów. Dzieci próbują wska-
              zać które. Porównują i określają wygląd domów. Mówią, które z domów zostały zbudowane dla jednej rodziny, a które
              dla wielu rodzin.
            4.  Zabawa ruchowa „Domek”. Dzieci biegają po sali. Jedno z nich próbuje kogoś złapać. Uciekające dzieci mogą w każdym
              momencie powiedzieć: Domek! i wtedy nie mogą być schwytane. Dziecko, które zostanie złapane, goni pozostałe dzieci.
            5.  Pogadanka „Zabawy dzieci z różnych domów”. Dzieci zastanawiają się, jak mogą się bawić dzieci mieszkające w domach
              opisanych w wierszu (wieżowiec, dom wolnostojący z ogródkiem, mieszkanie w kamienicy) i w domach przedstawio-
              nych na ilustracji – KP3, s. 35.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Widok z okna domu moich marzeń.
            Cele:
               t
              warzanie okazji do wypowiadania się w formie pracy plastycznej
              s
              ozwijanie wyobraźni
              r
              doskonalenie zdolności plastycznych
              kształtowanie sprawności manualnej.
                Pomoce: blok rysunkowy, farby.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z tematem pracy. N. prosi dzieci, aby zastanowiły się, jak może wyglądać widok z okna domu ich marzeń.
              Wyjaśnia, że mają teraz okazję przedstawić swoje wyobrażenia w formie malunków.
            2.  Praca dzieci przy stolikach – malowanie farbami.
            3.  Wspólne sprzątanie. Odłożenie prac do wyschnięcia.
            4.  Zabawa bieżna „Ryby w sieci” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych)
            5.  Prezentacja i omówienie prac.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa na sankach w parach.
              x „Drzewa w zimowej szacie” – obserwowanie przyrody.
   252   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262