Page 262 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 262

260  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadanie poranne
             x Zabawa „Dokończ słowo”. Dzieci ustawiają się w kole. N. ze środka koła rzuca piłkę do każdego dziecka, wypowiadając
            sylabę. Dziecko chwyta piłkę, kończy słowo, dodając sylabę, i odrzuca piłkę do N., np.: ma… -ma, -ta, -ły, -sło, -pa, -ki;
            do… -my, -ba, -la, -ły; ba… -let, -sen, -ba.
             x „Dwie takie same” – dobieranie kolorowych figur o jednakowym kształcie.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Rozwiązywanie labiryntu „Droga pieska do domku”. Dzieci otrzymują kartki z poznanymi wielkimi literami rozmiesz-
            czonymi na całej przestrzeni. W jednym rogu narysowany jest piesek, a w innym rogu – buda. Zadaniem dzieci jest
            połączenie wszystkich wskazanych liter (np. D) począwszy od pieska do budy, tak aby wskazać mu drogę do domku.
             x Zabawy dowolne w kącikach tematycznych.
             x Zabawa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki pisania i czytania.
          Temat: Natalka ma notes.
          Cele:
            zapoznanie z literą n, N
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            r
            u
            trwalanie wyglądu poznanych liter
            zachęcanie do odczytywania wyrazów
            doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
               Pomoce: obrazki (przedstawiające notes i dziewczynkę), napis Natalka, kartoniki czerwone i niebieskie, kartoni-
               ki z literami, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
            głoskę n – KP3, s. 40.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających notes i dziewczynkę Natalkę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: notes
            i Natalka. Podawanie przez dzieci słów zawierających głoskę n.
          3.  Budowanie modeli wyrazów notes, Natalka z kartoników czerwonych (na oznaczenie samogłosek) i niebieskich (na ozna-
            czenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Prezentacja litery n, N – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery. Rysują
            literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
          5.  Układanie wyrazów notes, Natalka poprzez umieszczenie litery n, N w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyra-
            zów z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
            Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
            6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
          6.  Umieszczenie napisu Natalka pod modelem wyrazu do obrazka – czytanie globalne wyrazu. N. zachęca również dzie-
            ci do układania wyrazów z poznanych liter, np.: na, nas, pan, fan, nie, nowy, balon, wanna, fontanna – KA, k. 36–37.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
            wyrazy dłuższe.
          7.  Zabawa ruchowa „Rysowanie w powietrzu”. Dzieci biegają swobodnie w rytm tamburyna. Na głośny sygnał zatrzymują
            się i obserwują N., który rysuje coś w powietrzu (np.: koło, domek, serce). Dzieci nazywają kształt i naśladują ruchy N.
            Potem ruchy proponuje chętne dziecko.
          8.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 41. Rysowanie konturów nietoperzy po śladzie. Pisanie po śladzie liter n, N oraz sylab
            z literą n, N.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
            6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.
   257   258   259   260   261   262   263   264   265   266   267