Page 263 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 263

TYDZIEŃ 20  •  Gdzie mieszkasz?  •  261



            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczno-plastyczne.
            Temat: Domy z figur.
            Cele:
              u
              trwalenie znajomości kształtów i nazw figur geometrycznych
              doskonalenie sprawności manualnej
              u
              wrażliwianie na zachowanie ostrożności podczas używania nożyczek
              ozwijanie wyobraźni.
              r
                Pomoce: blok rysunkowy, papier kolorowy, klej, nożyczki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z tematem i sposobem wykonania pracy: wycięcie kształtów figur geometrycznych z papieru kolorowego,
              ułożenie kompozycji domu na białej kartce i przyklejenie.
            2.  Praca przy stolikach. Dzieci wycinają różne wielkości kształtów podstawowych figur geometrycznych i układają z nich
              domek według własnych pomysłów.
            3.  Prezentacja prac. Opisywanie i porównywanie domów z figur.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Chodzenie po śladach lub narysowanej linii.
              x Zabawa bieżna „Wyścig”. Dzieci jak najszybciej przebiegają wyznaczony odcinek.



                          t
            PIĄTEK   emat: Zabawy w dom.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 42. Ćwiczenia poranne – Zestaw XX. Wykonanie
            ćwiczeń w KP3, s. 43. Wylepianie plasteliną szablonu litery N. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 12, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – „W domu najlepiej”. Wysłuchanie wiersza Bożeny Formy Dom Agatki. Omó-
            wienie treści wiersza. Rozmowa z dziećmi „W moim domu”. Wykonanie makiety miasta z KA, k. 17–18. Zabawy zespołowe
            w dom według pomysłów dzieci.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XX.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; III 5, 8; IV 1, 3, 5, 11

            Zajęcia w ogrodzie: Rzucanie do celu. Zabawa w berka kucanego.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 42. Kolorowanie obrazków, w których nazwie słychać głoskę n; kolorowanie w modelach
              wyrazów kwadratów odpowiadających głosce n na niebiesko. Czytanie wyrazów i zaznaczanie na niebiesko liter n, N.
              Czytanie tekstu.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 43. Dorysowywanie i kolorowanie elementów obrazka zgodnie z poleceniem. Kolorowa-
              nie elementów domu na kolory zgodne z kolorami podanych figur.
              x Wylepianie plasteliną szablonu litery N.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   258   259   260   261   262   263   264   265   266   267   268