Page 260 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 260

258  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: spacer po okolicy.
          Temat: Miasto czy wieś?
          Cele:
            u
            trwalanie zasad zachowania się w czasie spaceru poza teren przedszkola
            zwracanie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach
            p
            rowadzenie obserwacji ukierunkowanej (dostrzeganie podobieństw i różnic między budynkami mieszkalnymi, zwra-
            canie uwagi na inne obiekty i architekturę przestrzeni)
            r
            ozwijanie logicznego myślenia.
               Pomoce: kamizelki odblaskowe, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjść poza teren placówki (założenie kamizelek odblasko-
            wych, nieoddalanie się od grupy, słuchanie poleceń dorosłych, poruszanie się prawą stroną chodnika w szyku para za
            parą, sprawne przechodzenie przez jezdnię na sygnał N.).
          2.  Przedstawienie celu wycieczki – obserwowanie domów i zagospodarowania terenu.
          3.  Spacer po najbliższej okolicy. Wypowiedzi dzieci na temat różnych domów. Porównywanie budynków. Zwracanie
            uwagi na miejsca typowe dla okolicy (w mieście np.: parki, place zabaw, sklepy osiedlowe, drogi kilkupasmowe, duże
            skrzyżowania; na wsi np.: pola, łąki, podwórka z budynkami gospodarczymi, przystanek autobusowy, remiza strażacka).
          4.  Powrót do placówki.
          5.  Rozmowa z dziećmi na temat wrażeń z wycieczki.
          6.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 38–39. Dzieci przyglądają się ilustracjom i wskazują różnice między miastem a wsią.
            Nazywają budynki, jakie występują w obu miejscach. Wskazują i nazywają środki transportu. Nalepiają napisy (czyta-
            nie globalne). Na koniec wskazują ilustrację przedstawiającą miejsce najbardziej podobne do ich okolicy. Mówią, czy
            podoba im się ich miejsce zamieszkania i dlaczego.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Wycieczka do zoo z babcią i dziadkiem.
          Cele:
            instrumentacja Piosenki dla babci i dziadka
            kształtowanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
            ozwijanie wyobraźni dźwiękowej
            r
            u
            trwalenie tematyki związanej ze dzikimi zwierzętami.
               Pomoce: instrumenty perkusyjne: bębenek, drewienka, grzechotki i trójkąty; nagrania odgłosów dzikich zwierząt,
               obrazki ze zwierzętami, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci wspólnie z N. siedzą w kole. N. prezentuje gesty w rytmie wypowiadanych słów: Dzień do-bry, dzie-ci
            (np.: jedno klaśnięcie, dwa uderzenia dłońmi o uda i dwa klaśnięcia). Dzieci, powtarzając czynności N., odpowiadają
            w tym samym rytmie słowami: Dzień do-bry, pa-ni (pa-nu).
          2.  Śpiewanie całej Piosenki dla babci i dziadka wraz z nagraniami (CD, 15 i 16).
          3.  Nauka instrumentacji Piosenki dla babci i dziadka. N. dzieli dzieci na trzy grupy instrumentalne: drewienka, grzechotki
            oraz trójkąty. Dzieci siadają w wyznaczonych zespołach i wykonują instrumentację piosenki.

            1. zwrotka:
            Krok za krokiem przez ulicę     sześć uderzeń drewienkiem o drewienko w miejscach wskazanych
            biegnie szybko cho-ciaż tłok,   pogrubiony tekstem
            sre-brnym kokiem czy księżycem  sześć uderzeń grzechotką o dłoń we wskazanych miejscach
            no-cą mi rozja-śnia mrok.
            Gdy uśmiecha się szeroko,
            to zakwita każdy kwiat.        trzy uderzenia w trójkąt
            Pusz-cza do mnie perskie oko,
            jakby mia-ła sie-dem           – cztery uderzenia grzechotką o dłoń
            lat.                           – wykonanie tremola na grzechotce (szybkie poruszanie instrumentem).
   255   256   257   258   259   260   261   262   263   264   265