Page 258 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 258

256  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


                           t
          WTOREK   emat: Jakie cyfry już znamy?


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa w parach „Zakupy do domu” z wykorzystaniem cyfr i monet (z KA, k.
          38 i k. 39). Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 36. Ćwiczenia poranne – Zestaw XX. Kolorowanie domków według kodu. Ukła-
          danie kształtów z patyczków. Zabawa na czworakach „Pająk i pająk akrobata”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 5; IV 1, 2, 4, 8, 9, 12, 15, 17

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Nasze zabawki”. Rozmowa na temat zabawek, jakie dzieci mają w swo-
          ich pokojach. Grupowanie przedszkolnych zabawek. Przeliczanie zabawek w zbiorach – dobieranie odpowiedniej cyfry.
          Porównywanie liczebności zbiorów. Zabawa „Ile klocków?”. Zabawa ruchowa „Cyfry tańczą”. Wykonanie ćwiczeń w KP3,
          s. 37.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XX.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; III 1; IV 5, 8, 12, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Toczenie kul ze śniegu. Bieganie slalomem.
            obszary z podstawy programowej: I 5; IV 11



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa w parach „Zakupy do domu”. Jedno dziecko wybiera jakiś przedmiot i układa przy nim kartonik z cyfrą z za-
            kresu 1–9 (z KA, k. 38). Drugie dziecko dobiera monety (z KA, k. 39) w taki sposób, aby uzyskać określoną sumę, np.:
            plastikowe jabłko – 4, monety – 2 zł i 2 zł lub 2 zł, 1 zł i 1 zł, lub 1 zł, 1 zł, 1 zł, 1 zł.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 36. Kolorowanie lodowych cegiełek zgodnie z podaną liczbą. Nalepianie sylab i odczy-
            tywanie wyrazów.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Kolorowanie domków według podanego kodu.
             x Układanie dowolnych kształtów z kolorowych patyczków do liczenia.
             x Zabawa na czworakach „Pająk i pająk akrobata” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Nasze zabawki.
          Cele:
            u
            trwalenie znajomości poznanych cyfr
            doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
            r
            ozwijanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
            kształtowanie logicznego myślenia
            doskonalenie sprawności ruchowej.

               Pomoce: zabawki, tamburyn, kartoniki z cyframi, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat zabawek, jakie dzieci mają w swoich pokojach. Dzieci opowiadają o swoich ulubionych zabawkach.
            Orientacyjnie określają liczbę zabawek lub przedmiotów danego rodzaju, np.: Dużo figurek. Wiele książeczek/kolorowa-
            nek. Jeden globus.
          2.  N. rozdaje dzieciom różne zabawki dostępne w sali. Zadaniem dzieci jest pogrupować zabawki.
          3.  Przeliczanie zabawek w grupach (zbiorach). Dobieranie odpowiedniej cyfry, która określa liczbę zabawek.
          4.  Porównywanie liczebności zbiorów. Określanie, których zabawek jest więcej, a których mniej i o ile.
          5.  Zabawa „Ile klocków?”. Dzieci otrzymują po jednym kartoniku z cyfrą. N. układa klocki, a dzieci je przeliczają. Dziecko,
            które ma kartonik z odpowiednią cyfrą, podnosi go wysoko. Potem klocki układa chętne dziecko.
   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262   263