Page 253 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 253

TYDZIEŃ 19  •  Święto Babci i Dziadka  •  251



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Budowanie ze budowli śniegu. (W przypadku braku śniegu rysowanie patykiem na ziemi lub kredą na chodniku).
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.




                                t
            CZWARTEK   emat: Dziewięć serduszek.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 31. Zabawa w parach „Układamy i czytamy wyrazy”
            (KA, k. 36–37). Ćwiczenia poranne – Zestaw XIX. Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 33. Ćwiczenie usprawniające aparat mo-
            wy „Zjedliśmy ciasteczka”. Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 4, 8, 9, 12, 15, 19

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Ile serduszek?”. Przeliczanie papierowych serduszek. Poznanie ob-
            razu graficznego liczby 9 (kreślenie cyfry palcem). Układanie cyfry z drucika kreatywnego. Zabawa ruchowa „Serduszko”.
            Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 32.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Laurka dla dziadka”. Rozmowa na temat zbliżającego się
            Święta Babci i Dziadka. Przedstawienie sposobu wykonania laurki z KA, k. 16. Praca dzieci przy stolikach: wycinanie kart-
            ki, przygotowanie i naklejanie balonu i chmurek.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; III 2; IV 2, 5, 8, 11, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacja ptaków. Zabawa w berka kucanego.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5; IV 2, 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 31. Kolorowanie figur geometrycznych zgodnie z podanym kodem. Dorysowywanie
              kwiatów w wazonach – dopełnianie do wskazanej liczby.
              x Zabawa w parach „Układamy i czytamy wyrazy” (KA, k. 36–37). Jedno dziecko układa dowolny wyraz z poznanych li-
              ter, a drugie odczytuje. Potem następuje zamiana.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 33. Liczenie elementów w zbiorach, łączenie zbiorów z odpowiednimi liczbami.
              x Ćwiczenie usprawniające aparat mowy „Zjedliśmy ciasteczka”. Dzieci powoli przesuwają język wokół szeroko otwartych
              ust. Oblizują najpierw dolną wargę z jednej strony do drugiej, a potem górną wargę, i tak na zmianę.
              x Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Ile serduszek?
            Cele:
              zapoznanie z cyfrą 9
              doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
              r
              ozwijanie sprawności ruchowej.
                Pomoce: serduszka z czerwonego papieru, kartonik z cyfrą 9, druciki kreatywne, czerwone szarfy, tamburyn, KP3.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. umieszcza na tablicy osiem papierowych serduszek i prosi dzieci o przeliczenie. Następnie przyczepia jeszcze jedno
              serduszko i prosi o ponowne ustalenie liczebności.
   248   249   250   251   252   253   254   255   256   257   258