Page 251 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 251

TYDZIEŃ 19  •  Święto Babci i Dziadka  •  249



            3.  Budowanie modeli wyrazów jagody, Jurek z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
              czenie spółgłosek).
              Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
            4.  Prezentacja litery j, J – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery. Ry-
              sują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
            5.  Układanie wyrazów jagody, Jurek poprzez umieszczenie litery j, J w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
              z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
              Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
              6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
            6.  Umieszczenie napisów jagody, Jurek pod modelami wyrazów do obrazków – czytanie globalne wyrazów. N. zachęca
              również dzieci do układania wyrazów z poznanych liter, np.: ja, je, jajo, daj, jama, Jola, dalej, zjadam – KA, k. 36–37.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
              wyrazy dłuższe.
            7.  Zabawa ruchowa „Na jagody”. Wszystkie dzieci maszerują w rytm tamburyna. Na głośny sygnał schylają się, naśladu-
              jąc zbieranie jagód.
            8.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 29. Rysowanie po śladzie konturów jeży i wzorów. Pisanie po śladzie liter j, J oraz sylab
              z literą j, J.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
              6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Piosenka dla babci i dziadka.
            Cele:
              n
              auka Piosenki dla babci i dziadka
              n
              auka piosenki Sto lat dla babci i dziadka
              wrażliwienie na zmiany charakteru w muzyce
              u
              doskonalenie poczucia rytmu.
                Pomoce: CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci i N. siedzą w kole. N. śpiewa improwizowane melodie, witając się z kolejno z dziećmi: Dzień dobry, …
              (imię dziecka). Wywołane dziecko odpowiada, powtarzając melodię: Dzień dobry, pani (panu).
            2.  Nauka piosenki Sto lat dla babci i dziadka. Dzieci uczą się słów piosenki do melodii popularnej Sto lat.


                  Sto lat dla babci i dziadka


                   4                         j  j   j  j                                 j  j  j
               &4 œ       œ   œ   œ    œ    œ   œ  œ  œ   œ     œ    œ   œ   œ     œ    œ  œ  œ  œ j  œ

                     Sto lat, sto  lat  niech  ży ją, ży ją nam.  Bab cia, dzia dek  niech  ży ją, ży ją nam.
                                              -
                                                    -
                                                                                          -
                                                                                                -
                                                                           -
                                                                   -
               5
                    j j         j j                œ       j   j                            ˙
               & œ œ      œ    œ œ    œ       œ    J   œ  œ   œ #  œ      ˙      œ œ              Ó
                                                       J
                     -
                                 -
                  Jesz cze raz,  jesz cze raz  niech  ży ją, ży - -  ją nam.  Niech  ży -  ją  nam!
            3.  Zapoznanie z nagraniem Piosenka dla babci i dziadka (CD, 15 i 16). N. prezentuje dzieciom utwór Piosenka dla babci
              i dziadka – CD, 15. Po omówieniu tematyki piosenki dzieci określają jej charakter (charakter zmienny: zwrotka – wolna,
              refren – szybki).
              Następnie dzieci uczą się tekstu 1. zwrotki i refrenu. Po opanowaniu słów śpiewają piosenkę wraz z nagraniem.
   246   247   248   249   250   251   252   253   254   255   256