Page 247 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 247

TYDZIEŃ 19  •  Święto Babci i Dziadka  •  245



          3.  Wysłuchanie wiersza Moniki Niewielskiej List do Dziadka.


                List do Dziadka

              [1]   Kochany Dziadku, tęsknię za Tobą,     [3]   Kochany Dziadku, chcę Ci powiedzieć,
                 za głośnym śmiechem, kłującą brodą,         że z Tobą jest mi dobrze na świecie.
                 zabawą w berka i w chowanego,               I nawet jeśli będziesz daleko,
                 wyprawą w kosmos ludzików lego.             spotkamy się choćby za siódmą rzeką!
                                                                                Monika Niewielska
              [2]   Lubię, gdy gramy razem w warcaby,
                 wiosną słuchamy kumkania żaby.
                 I jemy lody! Nie wiem, czy wiecie –
                 największe porcje na całym świecie!



          4.  Rozmowa na temat treści wiersza. N. zadaje pytania: A do kogo jest skierowany ten list? Jak myślicie, czy napisała go ta
            sama osoba, które napisała „List do Babci”? Dlaczego tak sądzicie? Co wnuczka czy wnuczek lubi robić z dziadkiem? Dla-
            czego za nim tęskni?
          5.  Zabawa ruchowa „Babcie i dziadkowie”. Dzieci biegają w rytm tamburyna. Na głośny sygnał robią dwa oddzielne koła:
            dziewczynki – koło babć i chłopcy – koło dziadków.
          6.  Przypomnienie stopni pokrewieństwa. Dzieci próbują określić, kim są dziadkowie i wnuki. N. nawiązuje do zajęć zwią-
            zanych z tematem rodziny (zob. TYDZIEŃ 5).
          7.  Zabawa „Pokrewieństwo”. N. wybiera siedmioro dzieci i przypisuje im role: 1) dziecko, 2) mama, 3) tata, 4) babcia 1, 5) dzia-
            dek 1, 6) babcia 2, 7) dziadek 2. Zadaniem dzieci jest ustawienie się od najstarszego do najmłodszego członka rodziny:
            dziadkowie z przodu na równiej linii, za nimi rodzice, a na końcu dziecko. Następnie N. pyta dzieci, kto jest kim i dla kogo.
          8.  Wypowiedzi dzieci na temat swoich dziadków: Maja babcia jest…, Mój dziadek jest…
          9.  Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pomagania innym – uwrażliwianie na okazywanie szacunku osobom starszym
            i stosowanie zwrotów grzecznościowych.
          10. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 24. Nalepianie podpisów pod portretami na drzewie genealogicznym.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Laurka dla babci.
          Cele:
            ywoływanie uczucia radości poprzez przygotowywanie prezentu dla bliskiej osoby
            w
            zwracanie uwagi na wartość własnoręcznie wykonanego upominku
            doskonalenie sprawności manualnej.

               Pomoce: papier kolorowy, klej, nożyczki, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z dziećmi nawiązująca do zbliżającego się święta.
          2.  Przedstawienie sposobu wykonania laurki z KA, k. 15: wycinanie kartki, wyjęcie kwiatów, nacięcie płatków i zaginanie,
            przyklejenie kwiatów na kartkę pod napisem DLA BABCI.
          3.  Praca dzieci przy stolikach. Dzieci naklejają na kartkę również inne kwiaty, wycięte z papieru kolorowego.
          4.  Prezentacja laurek.
            Uwaga: Każde dziecko może też przygotować karteczkę ze swoim imieniem i nakleić ją na laurkę, np. OD KRZYSIA.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Jazda na sankach parami.
             x Zabawa w berka.
   242   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252