Page 246 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 246

244  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          Zajęcia w ogrodzie: Jazda na sankach. Zabawa w berka.
            obszary z podstawy programowej: II 3; III 2, 5; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Powtórzenie tekstu inscenizacji Maciejki Mazan Czerwony Kapturek (zob. TYDZIEŃ 14, Poniedziałek). N. zapowiada
            wystawienie przedstawienia dla zaproszonych babć i dziadków z okazji z ich święta. Przypomnienie ustaleń ze spekta-
            klu granego dla dzieci i nauczycieli z przedszkola (zob. TYDZIEŃ 14, Piątek).
             x Zabawa dydaktyczna „Znam tę literę”. Zaznaczanie podanej przez N. litery w wybranym tekście w czasopiśmie dziecięcym.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 25. Uzupełnianie obrazka według instrukcji; opisywanie ilustracji ze wskazywaniem
            miejsc występowania poszczególnych elementów.
             x Zabawa słowna „Rymy”. Dobieranie obrazków, których nazwy się rymują.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworów literackich.
          Temat: List do Babci i List do Dziadka, wiersze Moniki Niewielskiej
          Cele:
            doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego
            kształtowanie umiejętności okazywania serdeczności i miłości bliskim
            u
            trwalanie postawy okazywania szacunku osobom starszym
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.
               Pomoce: ilustracja przedstawiająca babcię i dziadka, tamburyn, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wiersza Moniki Niewielskiej List do Babci.


                List do Babci


             [1]  Kochana Babciu, tęsknię za Tobą,       [3]  Kochana Babciu, chcę Ci powiedzieć,
                za Twym uśmiechem, wspólną rozmową,         że z Tobą jest mi dobrze na świecie.
                zabawą w piasku, spacerem w lesie,          I nawet jeśli będziesz daleko,
                łapaniem listków, które wiatr niesie...      spotkamy się choćby za siódmą rzeką!
                                                                               Monika Niewielska
             [2]  Lubię się bawić z Tobą klockami,
                uwielbiam rzucać się poduszkami
                i te bajkowe długie wieczory…
                kiedy znikają nocne potwory.


          2.  Rozmowa na temat treści wiersza. N. zadaje pytania: Jak myślicie, kto napisał ten list? Do kogo go napisał? O czym pisze
            w liście? Co wnuczka lub wnuczek lubi robić z babcią? Dlaczego za nią tęskni? Dzieci wypowiadają się zgodnie z tym, co
            zapamiętały, oraz według własnych wyobrażeń. Na koniec N. pyta: Do kogo jeszcze wnuczka czy wnuczek może napisać
            taki wiersz? Dzieci podają swoje pomysły, a N. zaprasza do wysłuchania kolejnego listu.
   241   242   243   244   245   246   247   248   249   250   251