Page 248 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 248

246  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń


                           t
          WTOREK   emat: Upominki dla najbliższych.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 26. Lepienie z plasteliny. Ćwiczenia poranne –
          Zestaw XIX. Zabawa w parach „Obrazek z patyczków”. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 27. Zabawa rzutna „Piłka goni piłkę”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5, 7; IV 4, 5, 6, 8, 12

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego – Śnieżynkowe ciasteczka, opowiadanie Urszuli
          Piotrowskiej. Słuchanie opowiadania. Omówienie treści. Wypowiedzi dzieci na temat upominków. Zabawa ruchowa „Śnie-
          żynki”. Rysowanie na kartkach ciasteczek.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XIX.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 1, 2, 7, 8, 9; IV 3, 5, 8

          Zajęcia w ogrodzie: Toczenie kul ze śniegu. Zabawy dowolne. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 26. Łączenie zdjęć w takich samych ramkach; na podstawie par zdjęć opowiadanie, co
            lubią robić babcie i dziadkowie Ani. Łączenie kropek i nazywanie powstałego rysunku.
             x Lepienie z plasteliny na temat dowolny.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa w parach „Obrazek z patyczków”. Każde z dzieci ma określoną liczbę patyczków. Dzieci naprzemiennie ukła-
            dają po jednym patyczku tak, aby powstał jakiś obrazek. Na koniec wspólnie ustalają i opisują, co przedstawia ich pa-
            tyczkowa kompozycja.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 27. Wskazywanie drogi poprzez kolorowanie wyrazów zawierających literę ł. Naklejanie
            nalepek z obrazkami, których nazwy tworzą rymy do podanych wyrazów.
             x Zabawa rzutna „Piłka goni piłkę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: Śnieżynkowe ciasteczka, opowiadanie Urszuli Piotrowskiej.
          Cele:
            drażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego
            w
            r
            ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            s
            warzanie okazji do odczuwania pozytywnych emocji z powodu obdarowywania innych
             t
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: blok rysunkowy, kredki, flamastry, tamburyn.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie opowiadania Urszuli Piotrowskiej Śnieżynkowe ciasteczka.



                Śnieżynkowe ciasteczka

               – Kto z was lubi dostawać upominki? – zapytała pani.
               Wszystkie dzieci podniosły rączki w górę i Trampolinek też, hej hop.
               – A kto lubi dawać upominki? – i znów wszystkie ręce były w górze.
               I wtedy pani zaproponowała, żeby przygotować upominki dla kogoś, komu dzieci chcą sprawić niespodziankę.
               Trampolinek popatrzył przez okno na padający śnieg. Płatki śniegu wirowały i opadały leciutko na ziemię.
   243   244   245   246   247   248   249   250   251   252   253