Page 243 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 243

TYDZIEŃ 18  •  Zabawa karnawałowa  •  241



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa muzyczno-ruchowa Witaj, przyjacielu – CD, 27 (zob. TYDZIEŃ 1, Środa).
              x Układanie puzzli przy stolikach – rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 22. Zaznaczanie na niebiesko liter ł, Ł w wyrazach. Kolorowanie wskazanej liczby okienek.
              x „Ozdabiamy balony” – rysowanie flamastrami na balonach według własnych pomysłów.
              x Zabawa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Kolorowe maski.
            Cele:
              doskonalenie umiejętności stosowania liczebników porządkowych i głównych
              kształtowanie umiejętności dostrzegania regularności w układzie
              ozwijanie logicznego myślenia.
              r
                Pomoce: szablony masek (w trzech lub czterech kolorach), balony, kartka z maskami, kredki.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. wiesza na tablicy kilka kolorowych masek – jedna obok drugiej. Pyta dzieci, jakiego koloru jest maska na pierwszym
              miejscu (licząc od lewej strony), na którym miejscu jest maska czerwona, a która z kolei jest maska zielona itd.
            2.  Chętne dziecko podchodzi do tablicy i układa maski w dowolnym rytmie. Następnie dzieci kontynuują podany rytm,
              dokładając maski.
            3.  Zabawa ruchowa „Balonik”. Dzieci dobieraj się w pary. Każda para otrzymuje balon. Dzieci odbijają balony do siebie
              jedną ręką i oburącz.
            4.  Dzieci siadają przy stolikach. N. rozdaje im kartki, na których w ciągu narysowane są maski. Pierwsze z nich są poko-
              lorowane. Dzieci dostrzegają regularność kolorystyczną i kontynuują kolorowanie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Taniec tygrysków.
            Cele:
              doskonalenie sprawności manualnej
              warzanie okazji do odczuwania radości z wykonanej pracy
              s
               t
              drażanie do estetycznego wykonania pracy.
              w
                Pomoce: cienkie gumki, CD, KA.
            Przebieg zajęć:
            1.   Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania maski karnawałowej – KA, k. 14:
              –  wyjęcie szablonu
              –  zrobienie otworów na oczy i dziurek na gumkę (poprzez wypchnięcie kółek)
              –  przewleczenie gumki.
            2.  Przy stolikach dzieci wykonują pracę. N. pomaga umocować gumkę w maskach.
            3.  Prezentacja i omówienie masek.
            4.  Zabawa ruchowa „Taniec tygrysków”. Dzieci zakładają maski i dowolnie bawią się przy muzyce (np. wersja instrumen-
              talna piosenki To będzie bardzo dobry dzień – CD, 2).
   238   239   240   241   242   243   244   245   246   247   248