Page 239 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 239
TYDZIEŃ 18 • Zabawa karnawałowa • 237
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 17. Kolorowanie obrazków, których nazwy rozpoczynają się wskazaną literą.
x Ćwiczenia oddechowe „Balony” – dmuchanie balonów.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa kreatywna „Obrazki z figur”. Układanie dowolnych kompozycji z figur geometrycznych.
x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 20. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę ł; kolorowanie w modelach
wyrazów kwadratów odpowiadających głosce ł na niebiesko. Kolorowanie rysunku; czytanie tekstu.
x Zabawa bieżna „Bieg z woreczkiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
Temat: Łucja ma łatę.
Cele:
zapoznanie z literą ł, Ł
r
ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
zachęcanie do odczytywania wyrazów
doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
Pomoce: obrazki (przedstawiające łatę i dziewczynkę), napis Łucja, kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z li-
terami, tamburyn, KP3.
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
głoskę ł – KP3, s. 18.
2. Omówienie obrazków przedstawiających łatę i dziewczynkę Łucję. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: łata i Łu-
cja. Podawanie przez dzieci innych słów zawierających głoskę ł.
3. Budowanie modeli wyrazów łata, Łucja z kartoników czerwonych (na oznaczenie samogłosek) i niebieskich (na ozna-
czenie spółgłosek).
Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
4. Prezentacja litery ł, Ł – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery. Ry-
sują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
5. Układanie wyrazów łata, Łucja poprzez umieszczenie litery ł, Ł w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
6. Umieszczenie napisu Łucja pod modelem wyrazu do obrazka – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do ukła-
dania wyrazów z poznanych liter, np.: łam, dał, muł, łata, ława, fałda – KA, k. 36–37.
Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy. Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również wyrazy dłuższe.
7. Zabawa ruchowa „Łódka”. Wszystkie dzieci biegają w rytm tamburyna. Na głośny sygnał wykonują siad skrzyżny, wy-
ciągają ręce na boki i przechylają się raz w prawą, raz w lewą stronę.
8. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 19. Rysowanie po śladzie konturów łabędzi i wzorów. Pisanie po śladzie liter ł, Ł oraz
sylab z literą ł, Ł.
Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XVIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).